Albert Ellis’i Saygıyla anıyoruz

Albert Ellis’e psikoloji bilimine yaptığı sayısız katkıdan dolayı teşekkür ederiz. Ölümünün 11. yıl dönümünde kendisini saygıyla anıyoruz.

Dr. Albert Ellis, 1947’den 1953’e kadar klasik psikanaliz üzerinde çalışmış ve analitik psikoterapi üzerinde odaklanmıştır. Psikanalizin nispeten yüzeysel olan ve bilimsel olmayan bir terapi şekli olduğu kanısına varınca, diğer birçok sistemle çalışmalar yürütmüştür. 1955’in başlarında hümanistik, felsefi ve davranışçı terapileri birleştirerek Rasyonel Psikoterapi’yi. Bugün Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışççı Terapi veya RDDT olarak bilinir. oluşturmuştur. Albert Ellis, bilişsel davranışçı terapinin büyükbabası olarak da bilinir.

 

Klinik Psikolog Dr. Ellis kuramı ve uygulamaları üzerine 60’tan fazla kitap, 700’den fazla makale yazmıştır. Klinik Psikoloji Komisyonu Amerikan Profesyonel Psikoloji Kurulu (Clinical Board of the American Board of Professional Psychology), Amerikan Psikolojik Hipnoterapi Kurulu Kurucusu ve Klinik Hipnoterapi üyesi ve Amerikan Tıbbi Psikoterapistler Kurulu ve Amerikan Seksoloji Odası üyesidir.  ‘Rasyonel Yaşam Kılavuzu’’ , ‘’Sizi Mutlu Hissettirecek Altın Kurallar’’, ‘’Kendinizi Daha İyi Hissedin Daha iyi olun Daha İyi Kalın’’, ‘’Nasıl Mutlu Olursunuz’’, ‘’Başarının Şifresi’’ eserlerinden bazılarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Paylaş