Ünlü Klinik Psikologlar

Ünlü Klinik Psikologlar

En karmaşık ve ilginç çalışma alanlarından biri psikolojidir . İnsan zihni ilginç bir yer, yeni yeni anlamaya başladık. Yine de son 100 yılda, akılda neler olup bittiğini anlama konusunda bir toplum olarak büyük adımlar attık.

Aklımı açmamıza ve bazı gizemlerini çözmeye başlamamıza yardımcı olan pek çok ünlü klinik psikolog var. Psikoloji diploması almak istiyorsanız, bu 10 ünlü klinik psikolog da dahil olmak üzere birçok psikologun çalışmalarını incelemeniz olasıdır:

Sigmund Freud : Herkes Sigmund Freud’un kim olduğunu biliyor . Bu Avusturyalı filozof ve psikolog, modern psikanalizin kurucusu olarak bilinir. Freud’un teorileri modern klinik psikoloji için bir temel oluşturdu ve hatta birçok tartışma için bir temel oluşturdu. Meslektaşlarından biri olan Joseph Breuer ile, zihin ve ruh çalışmalarını ilk kavrayanlar arasındaydı. Bugün hala kullanımda olan çeşitli terapi teknikleri geliştirdi ve Freud’un kavramları onu bir ev ismi haline getirdi.

Carl Jung : İsviçreli psikiyatr Carl Jung , analitik psikolojinin kurucusu olarak bilinir. Dine ve onun ruh üzerindeki etkisine büyük ilgi duyuyordu. Jung ayrıca rüya analizi fikrine öncülük etti ve rüyaları klinik terapi yaklaşımının bir parçası olarak kullandı. Kendisini doğal bir bilim adamı olarak gördü ve insanların gelişimini gözlemledi. Jung’un en ilginç kavramlarından biri, insanların birey olma yollarını ve “bütün” insanlar olma yollarını değerlendirir. Jung en bilinen klinik psikologlardan biridir.

BF Skinner : Skinner kutusunu duymuşsunuzdur – operant koşullandırmasına yardımcı olacak cihaz. BF Skinner , psikolojide modern davranışçılık kurucusu olarak bilinir. Ünlü deneyler yaparak insanların belli şekillerde davranmalarını sağladı. Skinner, farklı davranış türleriyle insanların davranışlarını nasıl değiştireceklerini gösteren bir dal olan deneysel araştırma psikolojisinin kurucusuydu. İlginçtir ki, Skinner aynı zamanda bir şair ve mucitti.

Carl Rogers : Hümanist psikolojinin kurucularından biri olan Carl Rogers , kişi merkezli terapi yaklaşımıyla tanınıyordu. Teknikleri psikoterapi ve psikolojik danışmada hastanın / müşterinin ihtiyaçlarına daha fazla odaklanmanın bir yolu olarak kullanılmıştır. Rogers, Kuzey İrlanda ve Güney Afrika’da farklı gruplarla çalıştı. Çalışması ona Nobel Barış Ödülü adaylığı kazandı. Rogers tarafından kullanılan teknikler hala etkili olarak kabul edilir ve 20. yüzyılın en ünlü klinisyenlerinden biri olarak kabul edilir.

Alfred Kinsey : Cinsiyet psikolojisini düşünürseniz, Alfred Kinsey hakkında bilgi sahibi olmalısınız . Gerçekten cinsel psikoloji ve cinsel gelişime daldığı için meşhur oldu. Çalışmaları, 1940’larda ve 1950’lerde yüksek olduğu tartışmalı kabul edilmekle birlikte, çok etkiliydi. Kinsey seks araştırması için bir enstitü kurdu ve şimdi adını taşıyor. Diğer birçok seksolog ve terapist ayak izlerini takip etti. Hala Kinsey Raporlarını, psikolojik parlaklığın derin eserleri olarak kabul eden pek çok kişi var.

Erik Erikson : Gelişim psikolojisinin kurucularından biri olan Erik Erikson , insan gelişiminde öncü olarak bilinir. Muhtemelen “kimlik krizi” terimini duymuşsunuzdur. Erikson ifadeyi icat eden psikologdu. İlginçtir ki, tüm zamanların en ünlü klinik psikologları hakkında olmasına rağmen, hiç bir lisans derecesi almadı. Yale ve Harvard’da ders verdi ve sosyal psikolojik gelişimdeki çalışmaları ile tanındı. Erikson’un oğlu Kai, ünlü bir sosyologdur.

Jean Piaget : “Bilme kuramı” bağlamında, Jean Piaget öncü olarak kabul edilir. Piaget çocuklarla yaptığı çalışmalarla tanınıyor ve psikolojik gelişimlerini takip ediyordu. Farklı eğitim teorileri üzerinde çalıştı ve toplumların çökmesini engellemek için çocuklar için uygun eğitimin hayati olduğunu vurguladı. Terapileri, teorileri ve çocuklarla yaptığı epistemolojik çalışmaları Piaget’i tüm zamanların en ünlü psikologlarından biri yaptı.

Albert Ellis : Bu klinik psikolog, bilişsel davranış teorilerinin kurucusu olarak bilinir. Albert Ellis , 1955’te Rational Emotive Behavior Berapy (REBT) geliştirdi ve bu teknik bugün hala kullanılıyor. Teorilerinin, psikoterapide devrim yarattığı ve davranışa dayalı tedaviye geçilmesine yardımcı olduğuna inanılıyor. 2007’deki ölümünden önce Ellis, Psychology Today tarafından “yaşayan en büyük psikolog” seçildi. Ayrıca seksoloji ve din alanlarında çalıştı.

Albert Bandura : Sosyal öğrenmenin öncülerinden biri Albert Bandura idi . Bugün hala yaşıyor ve bazıları tarafından yaşayan en büyük psikolog olarak kabul ediliyor. Bandura’nın Bobo Bebekleri ile deneyleri ve agresif davranışları öğrenme. Sosyal bilişsel teorinin yanı sıra kişilik teorilerinin gelişmesi de oldukça ileri görüşlü ve davranışçılıktan bilişsel psikolojiye geçişin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Bandura’nın bulgularının çoğu, günümüzde hala sosyal modelleme ve diğer tedavilerde hastalara yardımcı olan psikologlar tarafından kullanılmaktadır.

Kay Redfield Jamison : Bu listedeki en genç kişi (ve tek kadın) Kay Jamison, bipolar bozukluğu olan çalışmaları ile tanınır. Jamison, zihinsel sorunları olanlara – özellikle bipolar bozukluklara – etkili bir şekilde yardım etmek için çalışmalarına odaklanan klinik bir psikologdur. Jamison’un iki kutuplu kendisi var ve hastalarının kafasında benzersiz bir içgörü var. Tüm dünyada ders verdi ve yüzlerce akademik makale yazdı.

Diğer Ünlü Klinik Psikologlar

Elbette, alana ve insan zihni ve davranışına etüt eden çalışmalara katkıda bulunan birçok ünlü psikolog var. İşte beş tanınmış psikolog:

Philip Zimbardo : Ünlü cezaevi çalışmasıyla tanınan Zimbardo, aşağılanma, sadizm ve otoriteye bakıyor. Kitapları Lucifer Etkisi ve Zaman Paradoksunu içerir.

Ivan Pavlov : Muhtemelen bu ismi biliyorsunuz, Pavlov kesinlikle klinik bir psikolog değildi. Köpeklerle ünlü koşullandırma deneyleri yaptı ve teorileri de insanlara uygulandı.

Abraham Maslow : İhtiyaçlar hiyerarşisi ile tanınan Maslow, insan eylemlerinin arkasındaki motivasyonları açıklamaya yardımcı olan bir teori oluşturdu.

RD Laing : Akıl hastalığı ile yoğun olarak çalıştı. Psikologların normalde zihinsel hastalıkları tedavi etme şeklinden ayrılması ona ün kazandırdı ve tartışma oldu.

William Glasser : Uluslararası olarak tanınan bu psikolog, gerçeklik terapisinin bir parçası olarak kullanılan seçim terapisine öncülük etti.

Kaynakça

www.psychologydegree.com/10-most-famous-clinical-psychologists-of-all-time

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Paylaş