Dr. Martin Turner

 

martin

Dr. Martin Turner
Danışman

West Bromwich’te dünyaya gelen ve profesyonel futbolcu olma hayalleriyle büyüyen Dr. Martin Turner, bu hayali gerçekleşmese de spor konusunda uzmanlaşmış bir bilim adamı olmuştur.

Psikoloji lisans eğitimini okul birinciliği ile tamamlanayan Turner, Uygulamalı Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında yüksek lisansını Staffordshire Üniversitesi’nde yaptı. Eğitimi boyunca Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi (Rational Emotive Behavior Theapy) ve Danışan Merkezli Terapi kurslarına da katıldı.

Ardından Spor ve Egzersiz Psikolojisi alanında doktorasını yine Staffordshire Üniversitesi’nde bitirdi. Turner Staffordhire Üniversitesi’nde dersler vermektedir.

Derslerin bazıları Dr. Turner’ın başka bir ilgi alanı olan iş dünyası ile ilgilidir. Spor ve egzersizi iş dünyasındaki performans ile karşılaştırmalı olarak anlatmaktadır. Dr. Turner’ın son kitabı da bu konu üzerinedir: İş Dünyası Spor Psikolojisine Ne Öğretebilir’. Professor Marc Jones ile bir süre çalışan Dr. Turner’in spor ve egzersiz alanlarında birçok araştırması bulunmaktadır.

Atletlerin stresli zamanlarda ve üzerlerinden çok ağır psikolojik baskı hissettiklerindeki psikolojik durumu araştıran Dr. Turner, futbol ve tenis üzerine de araştırmalar yapmaktadır.

Ayrıca Turner, spor psikolojisinin iş dünyasındaki organizasyonlara nasıl uygulanabileceği konusunda çalışmaktadır.

Dr. Martin Turner İngiltere’de lisanslı psikolog ve ayrıca HCPC’nin (Health and Care Professions Council) kayıtlı Spor Psikoloğu’dur.

Paylaş