Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim

Online Terapiden beklentimiz ne olmalı?

Online Terapiden beklentimiz ne olmalı?

Online terapide biz ne verebilir ne veremez?

Online terapi ile yüz yüze terapi arasındaki fark nedir?

Online terapi ücretleri farklı mıdır?

Online terapi için en uygun psikoterapi şekli hangisidir?
Online terapi kaç seans sürer?

Bu yazıda online terapi hakkında olası sorularınızı cevalıyoruz. Online terapist ve online terapi süreçleri hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Online Terapiden beklentimiz ne olmalı?

Online terapi her rahatsızlık için değildir. Özellikler ağır psikolojik sorunlar yaşayanlar yüz yüze terapi almalıdır. Ağır psikolojik rahatsızlık derken ne demek istiyoruz? Tanı almış hatta çoklu tanı almış danışanlardır. Psikiyatrist tarafından takip edilmesi gereken Major Depresyon Bozukluğu, Şizofreni, Bipolar Bozukluğu, Sınırda Kişilik Bozukluğu gibi rahatsızlıklar sınırlı sayıda online terapi için uygundur. Yani aralarda mutlaka yüz yüze terapi yapılmalıdır. Oran söylemek doğru olmamakla birlikte çoğunlukla yüz yüze ve bazen online terapi şeklinde bir tedavi süreci yürütülmelidir.

Online Terapi biz ne verebilir ne veremez?

Araştırmalar her ne kadar online terapi ve yüz yüze terapi arasında bir fark olmadığını söylemiş olsa da, bu araştırmaların daha kapsamlı ve derinlenmesine devam etmesi gerektiğini herkes biliyor. Online terapi süreçlerinden yararlanabilmemiz için online ortamlarda terapi görmeye yatkın olmamız gerekir. Bazı insanlar online görüşmeye hiç sıcak bakmayabilirler dolasıyla bu kişiler online terapiden verim alamazlar. Bazıları için ise daha konforlu gelebilir, bu kişiler online terapiyi yüz yüze terapiye tercih ederler. Online görüşmelere yatkın iseniz oldukça etkili ve yararlı bulabilirsiniz.

 Online terapi ile yüz yüze terapi arasındaki fark nedir?

Terapi ortamından ve atmosferinden (terapist odası) gibi uzak olursunuz. Terapistin sizin beden hareketlerinizi gözlemlemesi daha zor olduğundan sizin hakkınızda değerlendirme yapması daha zor olabilir. Göz göze gelme, yakınlık ve sessizlik verme gibi bazı önemli ayrıntılar maalesef ekrandan yapılan terapide mümkün olamaz. Çocuklarla yapılan terapilerin online olması çok güçtür. Oyun oynaması gereken psikoterapist bunu online ortamda çok zorlanarak ve çok sınırlandırılmış şekilde yapabilir.

Online terapi ücretleri farklı mıdır?

Daha ucuz olabilir. Çünkü zamandan ve yol katetmeden dolayı meydana gelen maddi harcamalar daha az olacaktır. Ancak çok da fark vardır denilemez. Örneğin Rasyonel Psikoloji Enstitüsü’nde yüzde 25 lik bir ‘daha ucuz terapi hizmeti alma’ imkanı vardır. Bazı diğer psikologlar da indirim yapmaktadır.

Online terapi için en uygun psikoterapi şekli nedir?

Bilişsel Davranışçı Terapi, Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve diğer bilişsel davranışçı terapiler online terapi için daha uygundur. Çünkü bu terapilerde belirli bir yapı ve düzen içinde, psikoeğitiminde olduğu tarzda yapılan uygulamalar vardır. Dolayısıyla online terapiye daha uygundur. Bazı diğer terapilerde ise terapist ve danışanın terapötik ilişkisi tedavi için çok gerekli olduğundan bunu ekran başında yapmak zor olacaktır.

Online Terapi kaç seans sürer?

Yüz yüze terapiden daha uzun sürme ihtimali sürmeme ihtimalinden fazladır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz terapist danışan ilişkisinin kurulması, psikolojik değerlendirme süreçlerinin uzaması ve bağlantı problemleri göz önüne alındığında süre uzayabilir. Yüz yüze terapi elbetteki insanların değişmesinde ve iyileşmesinde daha etkilidir. Düşünün ki bir arkadaşınızı yüz yüze görüyorsunuz veya online görüşüyorsunuz… hangisi daha çok hatıranız da kalırdı? Terapide konuşulanlar ve yapılan tedavilerin de yüz yüze terapide daha uzun hafızada kalması, daha derinlere etki etmesi doğaldır.

Online terapi hakkında Türk Psikologlar Derneği bilgilendirmesi için tıklayınız.

Yorumlarınız bekliyoruz. Teşekkür ederiz. RASYONEL PSİKOLOJİ ENSTİTÜSÜ Tel: 0 541 939 7754

Paylaş

Paylaş