Online Grup Psikolojik Danışmanlık Bilgi

Online Grup Psikolojik Danışmanlık Bilgi

Uzm. Psikolojik Danışman & Klinik Psikolog H. Mehmet Artıran

İyi günler, bugün size grupla psikolojik danışma hakkında bir miktar bilgi paylaşacağım.

Enstitü olarak pandemic döneminin insanlar üzerinde yaratmış olduğu etkilerin farkındayız. Çünkü bu durum biraz bizi yalnızlaştırdı, hareket alanımızı çok daralttı. Daha çok evde vakit geçirmeye başladık ve bunun yarattığı birtakım stresler, yalnızlık duyguları, can sıkıntıları gibi birtakım insani, çok doğal olan duygu ve düşüncelerle karşı karşıya kalmaya başladık.

Grupla psikolojik danışma bu tip ortamları destekleyici, insanları rahatlatıcı, bir miktar da olsa bazı problem alanlarına çözüm bulmalarını sağlayacak bir terapötik ortamdır.

Grupla psikolojik danışmada süreç çok çeşitli şekillerde ilerleyebilmektedir. Kişiler, bireysel problemlerini gruba getirip grubun diğer üyelerinin bu konudaki fikir, düşünce ve çözüm önerilerini alabilirler ve belki de bu çözüm önerilerinin bazılarını deneyerek sıkıntı ya da sorun alanlarına çözüm bulma şansları olabilir.

Bunun dışında grubun yöneticisi ve  lideri olarak ben de gruba çeşitli olay ya da durumlar getirerek bunların tartışılmasını isteyebilirim. Bazı ev ödevleri verebiliriz ve bu ödevler yapılarak kişisel gelişimimizi desteklemek, ruhsal durumumuzu daha dengede  tutabilecek çalışmalar yapmak mümkün olacak.

Karşılıklı Saygı ve Anlayış

Grupta çok üzerinde durduğumuz şey, en önemli şey, aslında karşılıklı saygı ve anlayış içerisinde olmaktır. Bunu aslında söylemeye bile gerek yok ancak grup yaşantısı içerisinde bunu her fert, her üye zaten deneyimlemeye başlayacaktır. Yine de online bir ortamda olmasından dolayı enstitü olarak grupla psikolojik danışma, online grupla psikolojik danışma için birtakım kurallar oluşturduk.

Bu kuralları web sitemizden görebilirsiniz. Bunları okuyup içinize sinmesi önemli.

GRUP TERAPİSİ FORMU

Grupta çünkü herkesin rahat, eleştirilmeden, aşağılanmadan, hakarete uğramadan bulunabileceği; kendilerine saygı duyulacağını bilmeleri gerekiyor. Bu konuda rahat ve huzurlu olması grup üyeleri için önemli. Gerçi şöyle bir şey de vardır grup çalışmalarında, grup başladıktan sonra kendi içerisinde kendi dinamiğini zaten oluşturmaya başlar ve biz yazılı kurallar oluşturmuş olsak da esasen grup kendi kurallarını kendisi yaratır ve bu kurallara uygun olarak her üye davranışta bulunur. Bu çerçeve herkese iyi gelecek bir şeydir. Hani kurallar deyince bir sürü sıkı, sert ya da katı kurallardan bahsetmiyoruz, insan ilişkilerini ve iletişimini düzenleyen diye tabir edelim, kurallardan bahsediyorum burada.

Her Hafta saat 19:00’da

Her hafta (grupla beraber daha sonra karar verilebilir) şimdi çarşamba günü saat 19:00’da başlamak üzere bir planlama yaptık. 1,5 saat sürecek yaklaşık her oturumumuz. Daha sonra belki grup üyelerinin iş akışları, günlük yaşam faaliyetlerini dikkate alarak grubun gün ve saati değiştirilebilir. Buna birlikte karar verebiliriz. Konuyla ilgili bu videoda aktaracaklarımın dışında her şeyi web sitesinde bulabilme şansınız var. Web sitemiz de www.rasyonelpsikoloji.com adresine bakabilirsiniz. Grupla ilgili bunun dışında neler aktarabilirim, sbirtakım tabi  kafamızda soru işaretleri olabiliyor. İşte bilgilerin gizliliği, benim anlatacaklarım başka birileri tarafından duyulur mu şeklinde belki birtakım özel hayatımıza dair de bilgiler aktaracağımız ya da problemler getireceğimiz için sorular oluşuyor. Bu tamamen, hakikatten, grubun kendi içerisindeki dinamiklerle doğal olarak, doğal akışında zaten oluşan şeylerdir. Bu konuyu yaşantıladıkça  görebileceğiniz bir boyutu olduğunu söylemeliyim. Güven duygusu, karşılıklı saygı kesinlikle grup içerisindeki diyaloglarla ortaya çıkacaktır zaman içerisinde.  Bu konuda endişe etmenize gerek olduğunu düşünmüyorum. Daha önceki yıllarda da zaten grup çalışmaları yürüttüğümüz için bu konuda bir sıkıntının olabileceği aklınıza gelmesin, rahat olabilirsiniz.

Bunun dışında neler aklımıza gelebilir soru olarak. İşte ne kadar sürecek? Tamamen bu grubun kendi dinamiğine bağlı, insanların  gruptan faydalanmasına bağlı bir şeydir. Grupta belli bir amaç ya da hedef yok öncelikle. Yani biz şunları yapacağız bunları gerçekleştireceğiz  ama grup üyeleri dediğim gibi toplanıp ya biz bu konularda hep beraber bir yol almak istiyoruz, bunlar için kaç hafta çalışmamız gerektiği gibi bir şey gelirse, bunu da ben yapılandırıp, planlayıp grupla paylaşırım işte 6 hafta 10 hafta nasıl istiyorsak.

Grup Terapiler kaç kişiden oluşur?

Grup normalde 6 kişiden oluşturulacak benimle beraber 7 katılımcı olacak. Yeni kişi almaz grup kendi içinde, ayrılanlar olabilir, ihtiyacını karşılamadığı için olabiliyor başka sebeplerde olabiliyor belki maddi sebeplerden dolayı ayrılanlar da olabiliyor. Bu noktada sayımız 2’ye düştüğünde grup otomatikman çalışmalarını durduruyoruz. Yeni üyeler yeni katılımcılar eğer varsa tekrar yeni bir grup oluşturmak söz konusu olabilir. Onun dışında yani o gün katılmayacaksanız vesaire zaten dediğim gibi websitemizde bu konularda bilgiler bulabilirsiniz. Benim şimdilik açıklayacağım bilgiler bu kadar. Gruba katılmak istiyorsanız zaten enstitü sekreterimizle irtibata geçebilirsiniz.

Herkese iyi günler diliyorum. Uzm. Psikolojik Danışman Hasan Mehmet Artıran

Karşılıklı İletişim

Pandemi döneminin yaratmış olduğu birçok etki, olağan yaşantımızda birçok değişim ve sınırlılıklar getirmiştir. İnsan ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyecek nitelikteki bu değişimler psikolojik hastalıklara yol açabilecek boyutta olabilmektedir.

Rasyonel Psikoloji Enstitüsü olarak içinden geçmete olduğumuz sürecin sizler üzerinde yaratmış olduğu etkileri azaltmak ve psikolojik sağlığımızı korumak amacıyla online iletişim grup çalışması düzenlenmiştir.

İletişim grubunda amaç ve beklentileriniz şunlar olabilir;

1- güncel konu ve sorunlar,

2- kendimizi tanımak ve iç dünyamızı keşfetmek,

3- sosyal ya da kişisel sorun alanlarını tartışmak ve grupça çözümler bulmak,

4- kişisel gelişim,

5- yalnız olmadığını bilmek ve yalnızlık hissinden kurtulmak,

6- kendini ifade etmek,

7- yargılanmadan ve eleştirilmeden düşünce,

8-yorum ve bakış açılarınızı dile getirmek gibi daha genel konular üzerinden yaşam,

9- düşünce ve duygu paylaşımları hedeflenebilir.

Nelerin konuşulacağı, o günkü oturumda hangi konunun ele alınacağı ya da grup üyelerinden birinin yaşadığı bir sorunun ele alınıp alınmayacağı ve kaç oturum konuşulacağını grup üyeleri oturumların başında ya da sonunda birlikte karar verirler.

Eğer belirli bir psikolojik sorununuz varsa ve bu sorununuzla ilgili uzun süredir sıkıntı yaşıyorsanız, psikiyatrik tanı almış olduğunuz psikolojik bir hastalığınız varsa ve buna bağlı ilaç kullanıyorsanız. Enstitümüzde verilmekte olan ve özel başlıklar altında tanımladığımız temalı grup çalışmalarımıza katılmanız sizin için daha yararlı olacaktır.


Diğer Online Grup Terapi çeşitleri ve grupları için lütfen tıklayınız.

RDDT & BDT Psiko-eğitim ve destek grupları.


İlgili diğer yazılar

Gruplara katılmak istiyorsanız

Tel: 0 212 327 02 33

Mobil: 0 546 567 34 20

email: info@rasyonelpsikoloji.com

Video

 

 

 

 

 

Grup Online Terapi

Tek Seanslık Danışmanlık 90 TL ilk seans

Aile ve Çift Terapisi

Bireysel Terapi

Paylaş

Paylaş