Externship Staj Çalıştay ve Uygulama Programı

Dr. Murat Artıran; Ph.D.,

Direktörlüğü’nde

Ph.D., Certified REBT  & CBT Supervisor and Trainer, REBT&CBT Researcher, AEI*, ABCT** ve APT*** üyesi, Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi Uygulamacının Klavuzu isimli kitabın Türkiye Editörü ve Çevirmeni

AEI* Associate Member of Albert Ellis Institute

ABCT* Association for Behavioral and Cognitive Therapies

APT** American Play Therapy Association

Belge: Eğitimi tamamlayanlar Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Yetkili Merkezi belgesine hak kazanacaklardır. Programın tamamı için de ‘6 Aylık Psikolojik Danışmanlık Yetiştirme Programını Başarıyla Tamalamıştır /  XX Saat / Kredilik ’ verilecektir.

Program içerisindeki bazı eğitimler için katılımcılar American Psychological Association (APA) Sertikası almaya hak kazanacaklardır (ayrıntılar için belge kısmına bakınız)

aksam-kurslari

 

Externship, Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan bir programdır.

 • Hem öğren hem ‘sektörü tanı’ programı olarak tanımlanabilir.
 • Programa katılan öğrenciler mesleklerinde yetişmek için ilgili oldukları alanda faaliyet gösteren bir kurumda part-time stajyer olarak çalışırken Çalıştaylar ve süpervizyon çalışmalarına katılırlar.
 • Buradaki amaç, öğrencinin tek tek ödemeye kalktığında yüksek maliyetlere varan çalıştayları ve süpervizyon çalışmalarını 6 ay için tek bir sabit ücret ödeyerek başka hiç bir bedel ödemeden almasıdır.

Tam Bir Staj Programıdır Diyemeyiz

Bu tam olarak bir staj çalışması değildir ancak programa katılan öğrencilerin staj zorunlulukları varsa otomatikman program dahilinde bunu da yerine getirmiş olacaklardır. Gerekli belgelendirmeler sağlanacaktır.

Bu program neden tam olarak staj çalışması değildir?

 • Değildir çünkü başka bir yerde staj yaparken bulamayacağınız imkanlar, çalıştaylar ve uygulamalarla donatılmıştır.
 • Externship Programında öğrenci Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi alanlarında yetiştirilir, eğitilir ve pratik kazanması sağlanır.
 • Özel dersler, süpervizyon grupları ve çalıştaylarla  uygulamada pratik kazanırlar.
 • Haftada bir günlük çalışma rutininde yer alarak da gün içerisinde merkezin çalışma düzenini görür, bilgi sahibi olur, tecrübe kazanır. Veya bilimsel araştırmalarımızdan birine dahil olarak ekipte görev alır.

Kimler katılabilir?

Psikoloji

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık

bu bölümlerin 4. sınıf öğrencileri ve mezunları ile

bu ve benzeri bölümlerin yüksek lisans öğrecileri ve mezunları (Klinik Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Uygulamalı Davranış Bilimleri, Sağlık Psikolojisi, Aile Terapisi, bazı özel durumlarda ve bazı çalıştaylar dışarıda bırakılarak Genel Psikoloji ve Endüstri Psikolojisi yüksek lisans öğrencileri ve mezunları) ve mezunları adayları başvurabilir.

Sosyoloji veya diğer bölümlerin lisans mezunları yüksek lisansları yukarıdaki çalıştaylar olmadıkça başvuramaz. Bu adayların başvuruları durumları ayrıca yönetim tarafından değerlendirilecektir.

Kabul edilme aşaması?

 • Sitemiz üzerinden ücretsiz başvuru formunu doldurarak veya info@rasyonelpsikoloji.com adresine başvurunuzu yapabilirsiniz veya 0 212 327 02 33 No’lu telefondan (İletişim Koordinatörü Nursu hanım ile irtibata geçiniz)
 • Özgeçmişinizi info@rasyonelpsikoloji.com gönderin
 • Hocalarımızdan biri ile telefonda veya yüzyüze ön görüşme yapıldıktan sonra, size 48 saat içinde geri dönüş yapılacaktır.
 • Kabul edilen adayların diploma fotokopilerini veya kimlik fotokopilerini ensitütüye ilk geldiklerinde getirmeleri istenir.
 • Not: Adayların seçimi enstitü kurulu tarafından belirlenir.

Programın AVANTAJLARI ve Ayrıntıları:

6 aylık dönem boyunca aşağıdaki imkanlardan yararlanabileceklerdir:

 1. Enstitü’de gerçekleştirilen birçok çalıştaydan minimum 72 saate (72 saat garanti edilmektedir – üzeri saatlerde öğrenci çalıştaylara davet edilebilir)
 2. Yarı zamanlı externhip programında 41 saat garanti edilmektedir. (aşağıda fiyatlandırmaya bakınız)
 3. Kendilerine özel olarak düzenlenen program ile Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi çalıştalarına veya bazı diğer test programlarına (Paket 5 gibi veya Oyun Terapisi gibi) katılarılar.
 4. Süpervizyon çalışmalarına (en az 10 oturum, her bir oturum en az 1,5 saat sürmektedir) katılırlar, vaka getirebilirler, veya olan vakalar üzerinde formülizasyon ve tedavi süreçleri konuşulur.
 5. En az 3 seans canlı demonstrasyonu izlerler.
 6. Uygulamalar yaparak öğrendiklerini pekiştirirler. Uygulamarda birebir grup ile çalışma, hoca ile çalışma imkanını elde edeceklerdir.
 7.  Video gösterimleri veya transkriptler üzerinde vaka analizleri yapılır.
 8. Enstitü hocaları kendilerine özel zaman ayırırlar, extership öğrencisine nadiren tanınan imkanlardan biri olarak: hocalara kolaylıkla ulaşabilirler, tecrübe kazanma amaçlı yüzyüze veya email ortamında doğrudan soru sorma ve bilgilenme imkanına kavuşurlar.
 9. Akademik çalışmalarında, tez gibi konularda öğrencilere yardım edilebilir.
 10. Danışanın rızası dahilinde seanslara gözetmen olarak katılabilirler. (Ayrıntılı bilgi için bizi arayınız)
 11. Externship öğrencileri 12 gün araştırma takımına dahil olurlar ve bilimsel araştırmalarda görev alırlar. Data toplama, dataları düzenleme ve Murat Hoca yönetiminde dataları analiz etme görevini yaparlar. Makale yazmayı öğrenirler.
 12. Enstitümüz bünyesinde her yıl 4 veya 5 kez düzenlenen ücretsiz çalıştaylara kayıtlar açılmadan ve kontenjanlar dolmadan ilk olarak externhip staj öğrencileri davet edilirler.

Diğer ücretsiz metaryeller:

 • Externhip öğrencilerine 4 kitap verilecektir (ücretsiz)
 • Ayrıca okumalar, makaleler ve testler çalıştay süresince aktarılacaktır. (ücretsiz)

Program dahilinde verilecek belgeler nelerdir?

 

 • Programı tam zamanlı (72 saat) veya yarı zamanlı  (41 saat) tamamlayan öğrencilere      … saatlikAlbert Ellis Enstitüsü Yetkili Merkezi’nde çalıştay , Süpervizyon ve Uygulama odaklı STAJ PROGRAMI’nı başarıyla tamamlamıştır belgesi verilecektir.
 • Katılımcılara program dahilinde bazı çalıştaylar için Amerikan Psikoloji Birliği (APA) belgeleri alabileceklerdir
 • Ayrıca bunların yanında programın tamamında katıldığı tüm çalıştaylar için belge ve belge alacaktır.

belgeler soğuk damgalı ve öğrenciye özel olarak atanmış kod’lu sisteme dahildir.

Bazı örnek belgeler:

Program içerisindeki bazı çalıştaylar  için katılımcılar American Psychological Association (APA) Sertikası almaya hak kazanacaklardır:
Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi Temel Esasları (3 Credits)

Rational Emotive Behavior Therapy & Cognitive Behavior Therapy Interventions for Depression (RDDT & BDT Depresyon Tedavisi) (3 Credits)

Rational Emotive Behavior Therapy & Cognitive Behavior Therapy Interventions for Anxiety Disorders (RDDT & BDT Anksiyet Bozuklukları Tedavisi) (3 Credits)

Rational Emotive Behavior Therapy & Cognitive Behavior Therapy Interventions for Anger Disturbances (RDDT & BDT Öfke Rahatsızlıkları Tedavisi) (3 Credits)

Diğer 3 APA kredisi daha sonra belirlenecektir. Rational Emotive Behavior Therapy & Cognitive Behavior Therapy Interventions for ……. (RDDT & BDT ……. Tedavisi) (3 Credits)

 

Sınav olacak mıyız? 

 • Sadece externhip öğrencileri değil tüm çalıştaylarımızda KONTROL AMAÇLI ve eksiklerin veya yanlışların giderilmesi odaklı sınavlar yapılmaktadır.
 • Bu sınavlarda başarısız olanlar hatalarını ve noksanlıklarını hocalarına danıştıktan sonra tekrar 2. kez sınava girerler.
 • Eğer öğrenci 2. kezde de başarısız olursa, tüm staj programında değil ancak o aldığıs sözkonusu çalıştayın belgesını almaya hak kazanamaz.

Not: Çalıştaylarda, süpervizyonlarda veya externhip staj programında herhangi bir şekilde arkadaşlarına veya diğer kişilere, etik olmayan, veya ahlak ve toplumsal saygı kurallarına aykırı davranışlarda bulunurlarsa ilk önce uyarılırlar eğer hala davranışlarına devam ederlerse program dışı bırakılırlar.

Programın tamamının ücreti ne kadar?

Programa katılanlar; çalıştaylar, süpervizyonlar ve yetiştirilme karşılığı olarak aylık

Tam Zamanlı: 5600 TL + KDV. 65 Saat çalıştay garanti edilir.

Yarı-zamanlı: 3200 + KDV. 32 saat çalıştay garanti edilir.

Bazı öğrencilere sınırlı oranlarda şartlara bağlı olarak burs verilebilir. Bu konu hakkında bizi arayınız.

Bilgi ve Kayıt:

info@rasyonelpsikoloji.com
Tel: 0212 327 0233 

Cep: 0 546 567 34 20

 

 

 

Related Articles

Uygulamalı Psikoterapi Dersleri
admin1 @ 2019-10-11 12:40:26
Psikoloji Staj Programı
admin1 @ 2019-09-22 17:00:31
6 Ay veya 3 Aylık Staj Programı
admin1 @ 2019-06-26 15:59:40
Otizmde Günlük Yaşam Becerileri
admin1 @ 2019-06-11 12:04:17
Klinik Psikolog meslek tanımı
admin1 @ 2017-09-28 03:17:42

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Paylaş