6 Ay veya 3 Aylık Staj Programı

Dr. Murat Artıran Direktörlüğü’nde

‘EXTERNSHİP’  

6 Ay (Tam Süreli) veya 3 Aylık (Yarım Zamanlı)

Eğitim + Staj + Yetiştirme + Uygulama

Programı

 

 

 

PROGRAMIN AYRINTILARI:

Belge: Katılımcılar ‘6 aylık (veya 3 aylık) Yetiştirme Odaklı Staj Programını Tamamlamıştır’ belgesini, Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi ve Rasyonel Pozitif Psikoloji Derneği onaylı olarak alırlar.

 

Externship, Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan bir programdır.

 • Hem ‘öğren’ hem ‘sektörü tanı’ programı olarak tanımlanabilir.
 • Programa katılan öğrenciler mesleklerinde yetişmek için ilgili oldukları alanda faaliyet gösteren bir kurumda part-time stajyer olarak çalışırken çalıştaylar ve süpervizyon çalışmalarına katılırlar.

Staj belgesi

Programa katılan öğrencilerin staj zorunlulukları varsa otomatikman program dahilinde bunu da yerine getirmiş olacaklardır. Gerekli belgelendirmeler sağlanacaktır.

Staj + Yetiştirme

 • Program sadece bir staj uygulaması değildir, buna ilaveten staj yaparken bulamayacağınız imkanlar, çalıştaylar ve uygulamalarla donatılmıştır.
 • Externship Programında öğrenci Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi alanlarında yetiştirilir, eğitilir ve pratik kazanması sağlanır.
 • Özel dersler, süpervizyon grupları ve çalıştaylarla uygulamada pratik kazanırlar.
 • Haftada bir günlük çalışma rutininde yer alarak da gün içerisinde merkezin çalışma düzenini görür, bilgi sahibi olur, tecrübe kazanır. Veya bilimsel araştırmalarımızdan birine dahil olarak ekipte görev alır.

Kimler katılabilir?

Programa sadece psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunu veya en az lisans 4. sınıf öğrencileri (bu dönem 3. sınıfta olup 4. sınıfa başlayacaklar dahil) alınacaktır. Bu bölümlerin yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile mezunları başvurabilir.

Kabul edilme aşaması?

 1. Özgeçmişinizi info@rasyonelpsikoloji.com gönderin
 2. Hocalarımızdan biri ile telefonda veya yüz yüze ön görüşme yapıldıktan sonra, size katılıp katılamayacağınız 48 saat içinde bildirilecektir.
 3. Kabul edilen adayların diploma fotokopilerini veya kimlik fotokopilerini ensitütüye ilk geldiklerinde getirmeleri istenir.

Not: Adayların seçimi Rasyonel Pozitif Psikoloji Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

Programın AVANTAJLARI:

6 aylık dönem boyunca aşağıdaki imkanlardan yararlanabileceklerdir:

 1. Katılımcılar stajları boyunca istedikleri eğitimleri alabilirler.
 2. Seminerlere ücretsiz katılabilir ve bu seminerlerin belgelerini ücretsiz alırlar (normalde bu seminerlerde belgeler ücretlidir).
 3. Süpervizyon çalışmalarına (en az 5 oturum, her bir oturum en az 1,5 saat sürmektedir) katılırlar, vaka getirebilirler, veya olan vakalar üzerinde formülizasyon ve tedavi süreçleri konuşulur.
 4. Tam zamanlı katılımcılar Enstitü’de gerçekleştirilen çalıştaylardan minimum 65 saate (65 saat garanti edilmektedir – üzeri saatlerde öğrenci kontenjan durumuna göre çalıştaylara davet edilebilir) katılma hakları vardır.
 5. Yarı zamanlı externship programında 32 saat garanti edilmektedir. (aşağıda fiyatlandırmaya bakınız)
 6. Tüm eğitim ve çalıştaylarda kontenjan ayrıcalığı vardır, katılmak istedikleri eğitim ve çalıştaylarda öncelikli olarak yer verilirler.
 7. Kendilerine özel olarak düzenlenen program ile Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi çalıştaylarına veya bazı diğer test programlarına (Paket 5 gibi veya Oyun Terapisi gibi) katılabilirler.
 8. Enstitü hocaları kendilerine özel zaman ayırırlar, externship öğrencisine nadiren tanınan imkanlardan biri olarak: hocalara kolaylıkla ulaşabilirler, tecrübe kazanma amaçlı yüz yüze veya e-mail ortamında doğrudan soru sorma ve bilgilenme imkanına kavuşurlar.
 9. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin akademik çalışmalarında, makale ve tez gibi konularında öğrencilere yardım edilebilir.
 10. Araştırma aşamasında katılmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri ve mezunları (tercih ederlerse) externship öğrencileri araştırma takımına dahil olurlar ve bilimsel araştırmalarda görev alırlar. Tez ve Makale yazmayı tecrübe ederler.

Diğer ücretsiz metaryeller:

 • Externship öğrencilerine 1 kitap verilecektir (ücretsiz)
 • Ayrıca okumalar, makaleler ve testler çalıştay süresince aktarılacaktır. (ücretsiz)

Program dahilinde verilecek Belgeler nelerdir?

 • ‘6 aylık (veya 3 aylık) Yetiştirme Odaklı Staj Programını Tamamlamıştır’ belgesini, Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi ve Rasyonel Pozitif Psikoloji Derneği onaylı olarak alırlar.
 • Belgeler soğuk damgalı ve öğrenciye özel olarak atanmış kod’lu sisteme dahildir.

Sınav olacak mıyız?

 • Sadece externhip öğrencileri değil tüm çalıştaylarımızda KONTROL AMAÇLI ve eksiklerin veya yanlışların giderilmesi odaklı sınavlar yapılmaktadır.
 • Bu sınavlarda başarısız olanlar hatalarını ve noksanlıklarını hocalarına danıştıktan sonra tekrar 2. kez sınava girerler.
 • Eğer öğrenci 2. kezde de başarısız olursa, tüm staj programında değil ancak o aldığı söz konusu çalıştayın belgesini almaya hak kazanamaz.

Not: Çalıştaylarda, süpervizyonlarda veya externhip staj programında herhangi bir şekilde arkadaşlarına veya diğer kişilere, etik olmayan, veya ahlak ve toplumsal saygı kurallarına aykırı davranışlarda bulunurlarsa ilk önce uyarılırlar eğer hala davranışlarına devam ederlerse program dışı bırakılırlar.

Programın tamamının ücreti ne kadar?

Programa katılanlar; çalıştaylar, süpervizyonlar ve yetiştirilme karşılığı olarak aylık

Tam Zamanlı: 4800 TL + KDV. 65 saate kadar programlara, süpervizyonlara ve çalıştaylara ücretsiz katılma hakkı (Taksitlendirme imkanı vardır).

Yarı-zamanlı: 2400 TL + KDV.  32 saate kadar programlara, süpervizyonlara ve çalıştaylaraücretsiz katılma hakkı (Taksitlendirme imkanı vardır).

Bazı öğrencilere sınırlı oranlarda şartlara bağlı olarak burs verilebilir. Bu konu hakkında bizi arayınız.

Kontenjan:
Kontenjan: 5

Kalan kontenjan: 3

Bilgi ve Kayıt:

Abbasağa Mh. Yıldız Cd. Nesteren Apt. 61/4 Beşiktaş/İstanbul   Türkiye 34353

E-Mail: info@rasyonelpsikoloji.com

Tel: 0212 327 0233 

Cep WhatsApp: 0 546 567 34 20

Size 48 saat içinde geri döneceğiz !


Bize nereden ulaştınız?:

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Paylaş