Direktörümüzden Rasyonel Psikoloji Enstitüsü

Enstitümüze Hoşgeldiniz,

Güven, memnuniyet, bilimsel bilgi yolundan ilerlemek 3 temel ilkemizdir. Kısa adı RASYONEL PSİKOLOJİ ENSTİTÜSÜ olan Rasyonel Emotif Bilişsel Davanışsal Araştırma ve Danışmanlık Merkezi (Rational Emotive & Cognitive Behavioral Research And Counseling Center), 2013 yılında kadromuzdaki değerli akademisyenlerin katkılarıyla İstanbul Beşiktaş’ta açıldı. Kurulma amacımız Albert Ellis Enstitüsü’nün Türkiye Yetkili Psikorapi Merkezi olarak psikoterapi alanında danışanlarımıza hizmet vermek, alandaki uzman ve öğrencileri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve proje yapmaktır.

Albert Ellis Enstitüsü hakkında

Albert Ellis Enstitüsü Dr. Albert Ellis’in kurmuş olduğu bir psikoterapi enstitüsüdür. Dünyadaki birçok ülkede eğitimler ve çalıştaylar düzenlemektedir. Dünyaca ünlü ve insanlığın hizmetine adanmış olan bu enstitü 1959’da kuruldu. Amacı bilimsel araştırmalar ile edinilen bilgiyi kısa sürede, anlaşılması kolay bir biçimde sunmak ve insanların uzun vadeli değişimi gerçekleştirebilmelerinde onlara yardımcı olmaktır. Albert Ellis’in tarzı, çalışmaları, felsefesi Albert Ellis Enstitsüsü’nün kurumsal kimliğinde etkili olmuştur. Sadece bir psikoterapist ve klinik psikolog değil, bir aktivist ve bir düşünce insanı olan Dr. Ellis 1960’lardan 2000’li yıllara kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde görüşleri ile toplumun bazı kesimlerinin yön almasında etkili olmuştur. 

Albert Ellis Enstitüsü’nün temellerini Rasyonel Duygucu Davranışçı Kuram (RDDK) oluşturur. Bu kuram ilk kez 1955 yılında Dr. Albert Ellis tarafından Rasyonel Terapi adıyla bilim dünyasına kazandırılmıştır. Bir psikoterapi kuramı olan RDDK, Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi’nin (RDDT veya ADDT: Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi) temellerini oluşturur. RDDT, Bilişsel Davranışçı Terapi’nin (BDT) ilkidir ve öncüsüdür. RDDT bir aksiyon-merkezli psikoterapidir; bireylere, kendilerine zarar veren, işlevsel olmayan, ruh ve beden sağlıklarını bozan, kalıplaşmış düşüncelerini nasıl tespit edeceklerini, bunları nasıl çürüteceklerini ve değiştireceklerini gösterir. İnsanlara daha sağlıklı, üretken, verimli ve amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak düşüncelere ve inanışlara nasıl sahip olacaklarını öğretir.

RDDT kalıplaşmış düşüncelerle birlikte tamamlayıcı unsur olarak duygular ve davranışların düzenlenmesinde insanlara yardımcı olur. Köklü teorik altyapısı ve temel aldığı bilimsel kuramın sağladığı bilgi birikimiyle Albert Ellis Enstitüsü-Türkiye, New York’taki genel merkezi ile birlikte yürüteceği araştırma, uygulama ve çalıştaylarla en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.
Rasyonel Psikolojik Danışmanlık Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi, sizlere en iyi hizmeti verebilmek için bireysel, kurumsal ve sosyal alanda çalışmalarını profesyonel, etik ve organize bir yapı içerisinde sürdürme amacında olacaktır.

Rasyonel Psikoloji ve Psikolojik Danışmanlık

Bu faaliyetler arasında danışanlarımıza online terapi, bireysel, çocuk ve ergen, aile ve çift alanlarında psikolojik danışmanlık hizmetlerini bilimsel kanıtlı psikoterapi yöntemleri ile vermek vardır. Gerek bireysel, gerek aile ve çift terapileri, gerekse de psikoloji alanı söz konusu olduğunda en son bilimsel bilgilerle donatılmış, bilimsel kanıt temelli, uygulamada direk olarak etkili olan psikoterapi ve psikolojik danışmanlık yöntem ve tekniklerinin merkezimizde sunulmasını amaçlamaktayız. Bilimsel bilgi, uzmanlaşma ve en son araştırmalara dayalı uygulamalarla Türkiyemizin güzel insanlarının psikolojik sağlıklarına katkıda bulunmak misyonumuzdur.

Eğitimlerimiz

Saygın Üniversiteler ve Dernekler ile işbirliği içinde Eğitimlerimizde temel ilkemiz uygulama ağırlıklı bir içerik sunmaktır. Psikoloji ve psikolojik rehberlik ve danışmanlık öğrencilerine ve mezunlarına Rasyonel Duygucu Davranışçı ve Bilişsel Davranışçı Terapi 12 ve 18 kurluk programları, çalıştaylar ile süpervizyon grupları, Kültürümüze Uyumlu Motivasyonel Bilişsel Duygucu Determinasyon Terapisi (KU-M-BDDT, Dr. Murat Artıran)  programları düzenliyoruz. Zaman zaman üniversitelerle birlikte düzenlenen bu programlarla öğrencilere üniversite düzeyinin üzerinde bilgiler sunuyoruz.  

Bilimsel Çalışmalarımız

Bilimsel araştırmalarımızı sürdürüyoruz ve bilimsel araştırmacıları destekliyoruz. Bugüne kadar 20’nin üzerinde bilimsel çalışmamız yayınlanmış bulunmaktadır. Bilimsel kanıtlı psikoterapi hizmetlerimiz bu bilimsel bakış açımızdan ve prensiplerimizden gelmektedir. Psikoterapi hizmetlerimizin bilimsel olarak kanıtlanmış olduğunu gururla ifade etmek isterim. İlgili yayına buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer sitelerimiz

Rasyonel Psikoloji Enstitüsü’nün ana web sitesi rasyonelpsikoloji.com, online terapi hizmetimizi sunduğumuz PsikolojikSaglik.com, YouTube TV kanalımız Psikolojik Sağlık TV, psikolojik sorunlarınız için soru sorabileceğiniz sorularlapsikolojim.com, online psikoterapistlerimizden randevu alabileceğiniz onlinepsikoterapist.com.

İntermet siterimizde sizlere faydalı olacağına inandığımız birçok blog yazısı ve video bulabilirsiniz. 

Hepinize teşekkürlerimi sunar
Sağlık ve mutluluklar dilerim,

 

Doç. Dr. Murat Artıran
Klinik Psikolog, RDDT & BDT Psikoterapileri Süpervizörü
Albert Ellis Enstitüsü Türkiye İmtiyazlı Partneri

27 Eylül 2013 (bu yazı 1 Ocak 2015, 9 Ocak 2017, 16 Şubat 2017, 25 Nisan 2020, 19 Kasım 2021, 26 Mart 2023 tarihlerinde yenilenmiştir)

 

Bilimsel İçeriği Paylaşmak Toplumumuz Geliştirecektir