Çocuğunuzla İletişim Kurmanın Yolları

Çocuğunuzla İletişim Kurmanın Yolları

 

 

İletişim tüm insani ilişkiler ortamı çok önemsiz ama ama çocuklar çocuklar söz konusu olduğunda daha fazla önem kazanır. Çocuğunuzla iletişim kurarken doğru bildiğiniz pek çok hatalarımız olabiliyor. Çocuğunuzu yetiştirirken onunla kuracağınız iletişim biçimi, sosyal, akademik ve duygusal gelişim için çok önemlidir. Çocuğunuzla doğru iletişim kurmanın birkaç yolu;

 • Çocuğunuza bir şey söylerken, onunla aynı hizada olmanız ve istediğiniz. Bu kirli diz çökerek onunla aynı hizaya gelmeye çalışın. Sizin yukarıdan konuşmanız onun başında bir güç bağlantısının imajını yaratabilir.Onunla aynı hizada sıradada ise sizinle birlikte isbirliği yapmaya daha istekli olacaktır.

 

 • Onunla ilgili göz teması kurucusu Çocuğunuzun anlattığını can kulağıyla yapabilirsiniz. Onu dinliyormuş gibi yapmayın, bunu hemen hisseder. Vaktiniz yoksa ya da bir işiniz varsa biraz beklemesini ve birazdan onu dinleyeceğinizi söyleyin ve sonra mutlaka yapın. Çocuğunuzun anlattıklarını dinliyor onun da sizi dinliyorsunuz. Onu dinlerken anlaşıldığını hissetmesi için ona geri bildirimler verin, onaylandı. (Başınızı sallamak, “hıı … hıı …, evet, seni anlıyorum” demek gibi).

 

 • İletişim tek başına yapılmaz. Sizce Çocuğunuz susup dinlemiyor, cevap vererek diye ona kızmayın. Çocuğunuzu dinlerken, mutlaka yüzüne bakin ve onunla göz teması içinde olun. Kendisine önem verildigini hissedecektir. “Ne” dediginizden çok daha önemli olan “nasıl” söylediğinizdir. Ilişkiniz istemediğiniz gibi geliştirmeiyorsa, ifadenizi ve beden dilinizi kontrol edin. Çocuğunuzla iddialasmak yerine yumuşak bir sesle “Ben böyle düşünüyorum” deyin ki, de kabul edilebilir etme sanatı artsın.

 

 • Görüşlerini yargılamadan saygı gösterilmiştir. Safrada onu saflaştır onu yargılamdan dinlemeniz onun gerçek gerçek duygu ve problemlerini ögreniyoruz. Boylece hem kendi duygu ve düşüncelerini tanır hemde ve kendini özgür bir şekilde ifade etmeyi düşünüyorum.

 

 • Çocuğunuzun olaylar karşısında hissetiği duygularina karşı çikmayin. Düsüncenin dogrusu, yanlisi olsa safra, duygunun dogrusu, yanlisi olmaz. Eğer bir çocuk “Korkuyorum, diyorsa“ Ne var bunda korkacak? ”Diye sorduğumda söyledikten sonra anlamaya çalışacağız ve bu duyguyu konuşup ona devam et,“ Demek korkuyorsun ”diyerek sarıldığını onun hem korkusunu anlatması için, hem de ona bu sağlıksız duyguyu yenmeyi istediğiniz. Çocuğunuzu bir başarısızlığından sonra “Ben sana demedim mi?” Demek, demek, yanlışini görmesi için zorlamak, Dersten kalkmak için bir sıkıntıya sokan onu yaşantıyor sonra, “ne sonuç çıkarttığını” sorarak, “ders almasına” ve “tecrübe kazanmasına” yardimci olun.

 

 • Çocuğunuzun yanlış davranışlarında önce olumlu geri bildirim verin. Yanlış bir davranışı konuşurken çocuğunuza değil davranışı konuşmanızınızı. Bu yanlış davranışı ile ona olan sevginizden bir şey eksilmediğini mesajını vermeniz gerekir.

 

 • Çocuğunuz yaşadığı sorunlar için de siz çözüm bulan olmayın. Sizin onu dinleyen ve ona yolunuzu kontrol ettiğiniz için başınız bir yöntemle geliştiriyor, ileri ki hayatında sorunlardan kaçmamasını ve bulmayı yapıyorsunuz.

 

 • Çocuklar kuralları ve üyelerini severler ve üyelerini duyarlar. Alınanan kararların koyulan kuralların sürekli ve işlevselliğini doğru davranıyorsunuz. Sınırları aştığında açıklayıcı bir uyarı, bu davranışta ondan beklediğiniz davranış biçimi ve kesin bir tutumla zaten olmasını bekliyoruz.

 

 

 • Çocuğunuzla her akşam özel zamanlar hem anne-çocuk, hem baba-çocuk hem de ebeveyn-çocuk ile birlikte zaman geçiriyor aile içi ilişkilerinizin güçlenmesini gerektirir.

 

 • Onu sevdiğinizi söyleyin.

 

 • Verdiğiniz sözleri mutlaka tutun boy güven duyması için bu son derece gerektir. Çocuğunuza doğru bilgi verin.

 

 • Ona yaşına uygun sorumluluklar verin. Yapmış olduğu sorumluluk için arada ona teşekkür etmeyi unutmayın. Çocuğunuzun yapılmasından hoşlandığını, bunu belirtin. Ayrıca çocuğunuzun gün içeriğini yapmaklarını planlanması da kendi sınırlarını bilmesi için yapabilirsiniz. Ne kadar süre televizyon izleyeceği, ne zaman ödev yapacağı, kaçta uyuması olduğunu gibi …

 

 • Çocuğunuzun ilgilendiği konulardan, kitaplardan, müzikten zevk almaya çalışın. Odaklı ortak bir duygu paylaşmış olursunuz.

 

 • Çocuklarınızı spor, tiyatro gösterisi, diploma töreni gibi özel günlerinde yalnız bırakmayın.

 

 

 

www.sweetkidscorlu.com

Related Articles

DSM IV ve V Arasındaki Farklar Nelerdir?
admin1 @ 2019-11-12 11:08:26
Trafik Psikolojisi
admin1 @ 2019-10-11 16:43:59
Yeme Bozukluklar
admin1 @ 2019-09-23 16:42:15
4. Uluslararası Rasyonel Terapi Kongresi
admin1 @ 2019-02-17 13:47:04
Sahte Psikolog İhbar Hattı
admin1 @ 2018-06-18 11:08:31
TWITTER ANKETİMİZ
admin1 @ 2018-05-30 11:06:40

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Paylaş

 
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish