Aaron Temkin Beck vefat etti

Aaron Temkin Beck vefat etti

Bilişsel Terapi’nin kurucusu psikoterapist Aaron Temkin Beck 1 Kasım 2021 pazartesi günü evinde vefat etmiştir. Bilime ve psikoterapiye katkıları için teşekkür ediyoruz. Beck’in çalışması, depresyon ve diğer psikolojik bozuklukların tanı ve tedavisinde devrim yarattı. Kızı Dr. Judith Beck ile birlikte kurduğu Beck Bilişsel Davranış Terapisi Enstitüsü’ne göre, uykusunda huzur içinde öldü.

Beck’in yaklaşımı psikoterapi tarihinde önemli bir katkı sağlamış dünyadaki birçok psikoterapisti etkilemiştir. Geliştirmiş olduğu psikoterapi kuramı sayesinde psikoloji biliminin kanıt temelli bir bilim olmasına da katkısı olmuştur. Yapmış olduğu araştırmalarda düşüncelerimizin duygularımız ve davranışlarımız üzerinde çok etkin bir rol oynadığını bulgulamıştır. Özellikle depresyon üzerinde geliştirmiş olduğu olumsuz otomatik düşünceler kavramı tarihe geçmiştir. Kuramını ortaya koymasında George Kelly, Karen Horney ve Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi’nin kurucusu Dr. Albert Ellis’ten etkilenmiştir. Psikiyatrist Dr. Aaron Beck ve Klinik Psikolog Dr. Albert Ellis’in yapılandırdığı Bilişsel Davranışçı Terapi kuramı günümüzde dünyada en çok kullanılan ve yararı ve etkililiği en çok kanıtlanmış psikoterapi yöntemi olmuştur. Birçok diğer modern terapi yaklaşımına ilham kaynağı olmuştur.

Beck, “Her zaman başarısız olacağım” veya “Beni kimse sevmiyor” gibi olumsuz otomatik düşüncelerinin hatalı mantığını tanımayı öğrenen danışanların korkularının üstesinden gelmeyi ve daha rasyonel düşünmeyi öğrenebileceğini keşfetti. Kaygılarını ve ruh hallerini iyileştirdi. Danışanlar bu negatif düşüncelerle kendi başlarına yüzleşmeyi öğrendiklerinden, sonuçların terapi bittikten çok sonra sürdüğünü buldu.

Kaynakça: Aaron Temkin Beck vefat etti yazımız, New York Times, USA Today, TheGuardian gazeteleri haberlerinden derlenmiştir.
#aaronbeck #rasyonelpsikoloji #bdt

Aaron Temkin Beck vefat etti

Aaron Temkin Beck vefat etti

Paylaş