RDDT - BDT Eğitimi PLUS Programı 12 kur

Rasyonel (Akılcı) Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi Programı

120 saat EĞİTİM (Süpervizyon içinde)

GRUP BAŞLANGIÇ TARİHLERİ

2023 grupları (tamamlandı)

2024 grupları

1. grup başlangıç: 9-10 Mart 2024 (kapandı)

2. grup başlangıç: 23-24 Mart 2024 (dolu)

3. grup YAZ OKULU 29-30 Haziran 2024 (Açık)

Kredi kartı ile ödeme ve taksitlendirme imkanı. İyzico ile.

BELGELER

1.     Ön-Uygulamacı veya Uygulayıcı Belgeli. Not: Ön-Uygulamacı belgesi. Belgeler Rumeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Onaylıdır e-devlet hesabınızdan görülebilir* lütfen bizden bilgi alınız

2.     8 kredi Amerikan Psychological Assocation  (APA) onaylı Belgeli (REBT & CBT Esasları, Depresyon Tedavisi, Anksiyete Tedavisi) Katılımcı belgesi

Not: Eğitimlerimize alan dışı kişiler kabul edilmez. Verilen belgeler katılımcıya doğrudan psikoterapi yapma, psikoterapi hizmeti vermeye başlama yetkisi vermez. Bu tür belgeler bir sertifika değildir, sadece Referans ve yetkinliğini kanıtlama niteliğindedir. Psikoterapi yapma yetkisi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında belirtilen şekilde üniversitelerin ilgili bölümlerinde yüksek lisans derecesine sahip olanlara verilmiştir. 

Eğitmenler:

Dr. Murat Artıran ve Dr. Kristene Doyle ve Tercüman Erdem Başkaya BDT Eğitimleri

Dünya üzerinde BDT eğitimi adı altında birçok eğitim açılmaktadır. BDT eğitimlerinde genel olarak Aaron T. Beck’in ve Albert Ellis’in kuramları öğretilmektedir. Bizim programımızda da öğrenciler kapsamlı ve uygulamalı şekilde Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi’yi öğreneceklerdir. Bütün unsurlarının işleneceği bu programda öğrenciler uygulamacı belgesi almaya hak kazanarak uygulamalara başlayabileceklerdir. Hem meslek yetkinliklerini artırmış hem de uygulama konusunda beceri kazanmış olacaklardır. Doç. Dr. MURAT ARTIRAN, Klinik Psikolog, Albert Ellis Entitüsü Türkiye İmtiyazlı Ortağı Direktörü

Makaleler

 • Albert Ellis’in 2 makalesi
 • Albert Ellis’in 2 kitabının özeti

Kitaplar

 • Kitap 1: Kitap veya Yardımcı ek kitap (stoktaki kitaplar)

Ölçekler:

1- İrrasyonel İnanışlar Ölçeği, 2- Ergenlerde irrasyonel inanışlar, ve 3- Çalışanlar üzerinde irrasyonel inanışlar, 4- Duyguları ölçme (2 ölçek) 5- Semptom belirleme ölçeği 6- Psikolojik rahatsızlıkları ölçen çeşitli ölçekler

Danışan & Terapist Formlar

 • Seanslarda danışanlara verilecek olan RDDT ve BDT terapileri formları
 • Terapistin kullanacağı formlar
 • Ev ödevleri için gerekli olan materyaller eğitim sırasında sunumlarda anlatılacaktır

Transkriptler

2 Seans transkript örneği

Slidelar

Ders slide’larının %75inden az olmamak üzere (bazen tamamı) önemli olanları ve öğrencilere kitapçık halinde kargolanacaktır.

Doç. Dr. Murat Artıran hocamız çeşitli kurlarda 3 RDDT & BDT seansını canlı olarak demonstrasyonu yapacaktır.

Kurlar

Bu programa kimler katılabilir:

Sadece Psikoloji, Klinik Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümleri mezunları.

Lisans mezunlarından 4. sınıfta olanlar yüksek lisansa devam edeceklerini beyan edenlerden oluşturulacaktır. Programa sınırlı sayıda Lisans 4. sınıf öğrencisi alınır. Diğer kontenjanlar sadece yüksek lisans ve doktora Klinik Psikoloji ve yüksek lisans ve doktora PDR öğrencilerine ve mezunlarına açıktır. 

DİĞER bölümlerden (çocuk gelişimi, sosyoloji, sosyal hizmet uzmanlığı vb.) öğrenciler katılmazlar.

Rasyonel Psikoloji Bilişsel Davranışçı Terapi

Program opsiyonları

Süre: 12 Kur 120 saat (20 saat uygulama & süpervizyon içinde)


Belge: Rasyonel Psikoloji Enstitüsü Belgeli / Rasyonel Duygucu Bilişsel Davranışçı Terapi Ön Uygulayıcı Belgesi


2023 grupları tamamlandı.

2024 grupları

1. grup başlangıç: 9-10 Mart 2024 (kapandı)

2. grup başlangıç: 23-24 Mart 2024 (dolu)

3. grup YAZ OKULU 29-30 Haziran 2024 (Açık)

Süre: 120 saat EĞİTİM (Uygulama & Süpervizyon içinde)  = TOPLAM 120 Saat


Belgeler:

 • Rasyonel Psikoloji Enstitüsü Belgeli / Rasyonel Duygucu Bilişsel Davranışçı Terapi Ön Uygulayıcı Belgesi
 • 9 kredili American Psychological Association  (APA) onaylı Belgeli (RDDT & BDT Esasları, Depresyon, Anksiyete, OKB bozuklukları)

2023 grupları kapanmıştır.

2024 grupları

1. grup başlangıç: 9-10 Mart 2024 (kapandı)

2. grup başlangıç: 23-24 Mart 2024 (dolu)

3. grup YAZ OKULU 29-30 Haziran 2024 (Açık)

İçerik

Süre: 12 kur + 66 saat (22 oturum) Süpervizyon & Uygulama


Belgeler:

 • Rasyonel Psikoloji Enstitüsü Belgeli
 • 9 kredili American Psychological Association  (APA) onaylı Belgeli
 • Süpervizyon belgeli

2023 grupları tamamlandı.

 

2024 grupları

1. grup başlangıç: 9-10 Mart 2024 (kapandı)

2. grup başlangıç: 23-24 Mart 2024 (dolu)

3. grup YAZ OKULU 29-30 Haziran 2024 (Açık)

Not: 2019 yılı öncesi öğrencilerimiz PREMİUM Programına katılabilir.

Süre: 240 saatlik Program

120 saat eğitim (Hibrid- 11. ve 12. kurlar), 96 saat/32 oturum Süpervizyon, 24 saat kamp programı: Uygulama & Süpervizyon (New York Albert Ellis Enstitüsü hocaları ile) Eğitimi


Belgeler:

 • Rasyonel Psikoloji Enstitüsü Uygulayıcı Belgeli
 • Bu programda katılımcılar Amerikan Psikoloji Derneği (American Psychological Association- APA) 24 kredi/saatlik UYGULAYICI BELGESİ almaya hak kazanacaklardır
 • 9 kredili Amerikan Psychological Assocation  (APA) onaylı Belgeli

2023 grupları tamamlandı.

2024 grupları

1. grup başlangıç: 9-10 Mart 2024 (kapandı)

2. grup başlangıç: 23-24 Mart 2024 (dolu)

3. grup YAZ OKULU 29-30 Haziran 2024 (Açık)

İçerik

Yetiştirme Staj Programı (Externship) (online)

3-6-9 aylık Eğitim-Staj-Yetiştirme Programı’dır.

RDDT & BDT Eğitimlerini staj programına dahil olarak da alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bizi arayınız.

İçerik

Ayrıntılı Bilgiler

Katılımcı sayısı sınırlı olduğu için çalıştay ücreti bankaya yatırılmadan önce 0 212 327 02 33 veya 0546 567 3420 numaralı telefondan bilgi alınmalıdır.

Öğrenci istediği zaman programı bırakabilir. Ancak Paket Programa Katılan öğrenci ileri kurlara devam etmediği takdirde PAKET PROGRAM İNDİRİMLİ ÜCRETİNDEN yararlanamamış olur. Normal ücretlendirme üzerinden hesaplanarak, para iadesi var ise geri ödemesi yapılır.

Programın yüzde 80’inden azına katılmış olan öğrenci Programı bitirmiş sayılmaz.

NOT: Ders içerikleri benzer veya yakın olduktan sonra DERS ve PROGRAMLARIN İSİMLERİ KURUM TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLEBİLİR. *Psikolojik Rahatsızlıklarda Uygulamalar eğitimlerinin tarihleri ve sıralaması (5 ve 6 veya 7 ve 8. kurlar ve 9. 10. kur) değişebilir.

Soru 1:  RDDT / ADDT Eğitimi & BDT Eğitimlerinde PLUS programı 12 Kurluk, PREMİUM 12 kur + 66 saat süpervizyon ve 18 Kurluk program arasındaki fark nedir?

Plus Programı (süpervizyonu içinde) olan programı 120 saattir, ÖN UYGULAYICI BELGESİ ALINIR. (Belgeler Rumeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi onaylıdır ve e-devlet hesabından görülebilir lütfen bizden bilgi alınız) PREMİUM programı 66 saatli  süpervizyonlu şekilde aynı 12 kur’dur UYGULAYICI BELGESİ ALINIR. Birinde Ön Uygulayıcı Belgesi alınır. 18 Kurluk program 242 saattir ve içerisinde  Amerikan Psychological Association (APA) 24 saat/kredilik APA onaylı UYGULAYICI Belgesi verilir.

Soru 2: Herhangi bir programa katıldıltıktan sonra diğer programlara geçiş yapabilir miyim?

Evet devam edebilirsiniz.

Soru 3: Programlar online mı olacaktır?

Evet. 

Soru 4: Programlarda Bilişsel Davranışçı Terapi mi öğretiliyor?

Evet ve dahası. Eğitimi geniş kapsamlı bir eğitimdir. Yani BDT aslında Bilişsel Davranışçı Terapiler demektir. Yani tekil bir BDT terapisi yoktur. Aaron  Beck ve Albert Ellis’in kuramlarının bir bütünüdür. Tüm programlarımızda, Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi öğretilmektedir, belgelendirme de Rasyonel Duygucu Bilişsel Davranışçı Terapi yazacaktır. Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi Dr. Albert Ellis’in 1955’te oluşturduğu (ABC modelini temel alarak) bir Bilişsel Davranışçı Terapi’dir. Aaron Beck ve arkadaşlarının Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı, Dr. Ellis’in çalışmalarını temel alır. Eğitimlerimizde her iki kuram da öğretilmektedir. RDDT ve BDT arasında uygulamada 6-7 konuda detay farklılıkları vardır (örnek: ((1) ağırlıklı olarak irrasyonel inanışların çalışılması veya negatif otomatik düşüncelerin çalışılması, (2) duygularla çalışırken RDDT’de genel olarak niteliksel ayrım yapılması: sağlıklı ve sağlıksız duygular olarak, buna karşın BDT’de niceliksel çalışılması: duyguların 1’den 10’a kadar derecelendirilmesi, (3) BDT’de ağırlıklı olarak daha yapısalcı (takip edilmesi geken katı planlı) bir yaklaşım ile semptomları elimine etme çalışmları varken RDDT’de danışanın durumuna göre düzenlenen daha esnek bir yapı olması ve felsefik değişime odaklanılması söz konusudur) Eğitimlerimizde bu farklar üzerinde durularak her iki (RDDT ve BDT) terapi uygulamalı olarak öğretilmektedir. Bu farkların haricinde iki kuramda da amaçlar, danışana yaklaşım, teknikler ve teorik alt yapı AYNI’dır.

Soru 5: Ücretlendirmede indirim veya taksitlendirme yapılıyor mu?

Evet. Bizi arayınız 0 212 327 02 33

Soru 6: Toplu katılım veya bir grup olarak (12-20 kişi) eğitim almak istesek (İstanbul içi veya diğer şehirlerde) indirim yapılıyor mu?

Evet. Bizi arayınız 0 212 327 02 33

Soru 7: Programı bıraktığımda belgelendirme yine de olur mu?

Evet ama Bitirdiğiniz kur kadar belge alırsınız.

Soru 8: Programı istediğim zaman bırakabilir miyim? Ödediğim ücreti ne oranda geri alabilirim?

Programı istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Katıldığınız kurların her biri için belirtilen TAM ücret (indirimsiz) hesap edilerek ödemiş olduğunuz miktarın geri kalanı size iade edilir.

Soru 9: Eğitimi bitirdiğimde uygulamacı olacak mıyım?

Evet. PLUS (12 kur süpevizyon içinde) Ön Uygulayıcı ve 12 kur + 66 saat süpervizyon programında Uygulayıcı Belgesi alırsınız.

Soru 10: Programdan başarısız olmak mümkün müdür?

Kurların sonunda 1 yazılı sınav, 11. ve 12. kurlarda seans uygulamaları ve bunların bitiminden sonra da 1 seans ses kaydı istenir. 3 aşamalı bu değerlendirmelere göre karar verilir. Öğrenciler toplamda yazılı sınavı ikinci kez alabilirler ve ses kaydını en fazla bir kez daha gönderme hakları vadır. İkisinden de başarısız olanlar, belge alamazlar. Programın %80’inden daha azını tamamlayanlar için bir sonraki dönem kurlara katılma hakkı sınırlı olmak kaydı ile hak tanınabilir ancak garanti verilmez. Eğer öğrenci bu kurlara da devam etmez ise belge alma hakkını kaybeder.

Soru 11: Alacağım belgeler nelerdir?

Belgeler kısmına bakınız.

Soru 12: Alacağım belgelerin ulusal ve uluslararası geçerliliği var mıdır?

Evet vardır. Uluslararası alanda tarafımızdan belgelendirilmiş olan öğrencilerimiz bu belgeler ile üniversitelere başvurduklarında ‘referans ve yeteneklerini kanıtlamak için’ kullanmaktadırlar. Bazı üniversiteler ‘bazı dersleri bu öğrencilerimize MUAF tutmaktadırlar’. İş alanlarında başvururken geçerlidir. Lütfen sitemizdeki referans numaralarını iş verenlere veriniz, kontrol etmek isterlerse sitemize girip kontrol edebilirler.

Ulusal alanda bu programları almış öğrenciler her zaman için avantajlı konumda olmaktadırlar. Bazı öğrenciler Alacağım belge resmi olarak geçerli midir? diye sormaktadır. Bu sorunun cevabı şöyledir: Bir kişinin akredite edilmiş olan bir üniversiteden almış olduğu ÜNİVERSİTE DİPLOMASI haricindeki hiçbir belge dünya üzerinde RESMİ olarak geçerlidir veya geçersizdir denilemez. Dünyanın hiçbir ülkesinde ‘belgeler veya sertifikalar’ın RESMİ bir gücü yoktur. Ancak kişinin yeteneklerini, yetkinliğini ve uzmanlığını göstermesi açısısından ÖZEL VE RESMİ kurumlar bu belgeleri görmek istemektedirler. Sizin diğerlerinden farkınızı belirtmeniz için gereklidir.

 1.  Ön-Uygulamacı veya Uygulayıcı BelgeliNot: Ön-Uygulamacı belgesi. Belgeler Rumeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Onaylıdır e-devlet hesabınızdan görülebilir* lütfen bizden bilgi alınız
 2. 8 kredi Amerikan Psychological Assocation  (APA) onaylı Belgeli (REBT & CBT Esasları, Depresyon Tedavisi, Anksiyete Tedavisi) Katılımcı belgesi

Eğitimlerimize alan dışı kişiler kabul edilmez. Verilen belgeler katılımcıya doğrudan psikoterapi yapma, psikoterapi hizmeti vermeye başlama yetkisi vermez. Bu tür belgeler bir sertifika değildir, sadece Referans ve yetkinliğini kanıtlama niteliğindedir. Psikoterapi yapma yetkisi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında belirtilen şekilde üniversitelerin ilgili bölümlerinde yüksek lisans derecesine sahip olanlara verilmiştir. 

Soru 13: Eğitimlerde uygulama ve süpervizyon saati ne kadardır?

PLUS programı için 11. ve 12. kurlar (16 saat) tamamen uygulama ve süpervizyona ayrılmıştır. Ayrıca 4. kurdan sonra ÖĞRET-ÖRNEKLENDİR-UYGULA sistemine göre gitmektedir. Dolayısıyla toplamda 4 saati aşan uygulama saati eğitimin içinde de olacaktır. PREMİUM programı kapsamında ise bunlara ilaveten 66 saatlik süpervizyonun en az yarısı (40 saat) uygulamalara ayrılmıştır.

Soru 14: Daha önce Bilişsel Davranışçı Terapi aldım, 1. kurdan başlamak zorundamıyım?

Hayır. Enstitümüzde sizin için bir SEVİYE BELİRLEME SINAVI vardır. Bu sınavdan alacağınız nota göre hangi kurdan başlayacağınız belirlenmektedir.

Soru 15: Daha önce BDT almadım ancak başka bir terapi eğitimi aldım, 1. kurdan başlamak zorundamıyım.

Evet

Soru 16: Alanda uzun yıllar (5 yıl ve üzeri) tecrübem var ama terapi eğitimi almadım. 1. kurdan başlamak zorundamıyım.

Evet.

Soru 17: Programı bitirdikten sonra merkezinizde çalışma imkanım veya danışan kabul etme imkanım olacak mı?

Başarılı bulunan öğrenciler, diğer mesleki ve diploma koşullarını karşılıyorlarsa, kurumun ihtiyacı doğrultusunda kendilerine yarı zamanlı veya dışardan danışan görme şeklinde çalışma imkanı günün imkanlarına bağlı olarak sağlanabilir. Ayrıca internet üzerinden hizmetlerimizde İstanbul içi veya Ankara veya diğer illerden dışardan çalışabilirler. Seçilen kişiler başvurularının ardından yönetim kurulu kararı ile belirlenir

2012’den beri GURURLA!

2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 ve 2023’te açılan Tüm Gruplarda Eğitimler Gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimize başarılar dileriz. 

Anılarımıza, belge törenlerimize, fotoğraflar ve videolar için menü kısmından Medya’ya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

12 kur PLUS PROGRAMI ÖN UYGULAMACI BELGELİ (12 Aylık Program) 120 saat EĞİTİM (Süpervizyon içinde)  = TOPLAM 120 Saat

2 Belge:

1) Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi & Bilişsel Davranışçı Terapi 12 Kur – 120 saatlik Ön-Uygulamacı Programını tamamlamıştır belgesi.

2) 8 saat kredilik Amerikan Psychological Association (APA) Belgesi (REBT & CBT Esasları, Depresyon Tedavisi, Anksiyete Tedavisi = Toplam 9 Apa / kredisi) + 3 Apa kredisi HEDİYE Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi APA onaylı belge)


12 kur PLUS + 66 saatlik Süpervizyon PROGRAMI: UYGULAMACI BELGELİ 120 saat EĞİTİM + 66 saat SÜPERVİZYON* = TOPLAM 188 Saat

3 Belge:

1) Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi & Bilişsel Davranışçı Terapi 12 Kur – 188 saatlik Uygulamacı Programını tamamlamıştır belgesi.

2) 9 saat kredilik Amerikan Psychological Association (APA) Belgesi (REBT & CBT Esasları, Depresyon Tedavisi, Anksiyete Tedavisi = Toplam 9 Apa / kredisi) + 3 Apa kredisi HEDİYE Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi APA onaylı belge)

3) 66 saat RDDT BDT süpervizyon almıştır.


18 kur + Süpervizyon + APA UYGULAYICI BELGESİ RDDT & BDT APA Uygulamacı Programı

4 Belge:

1) Rasyonel Psikoloji Albert Ellis Enstitüsü Türkiye Merkezi Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi & Bilişsel Davranışçı Terapi 18 Kur – 242 saatlik Uygulamacı Programını tamamlamıştır belgesi.

2) Bu programda katılımcılar ayrıca Amerikan Psikoloji Derneği (American Psychological Association- APA) 24 kredi/saatlik UYGULAYICI BELGESİ ALMAYA HAK KAZANACAKLARDIR.

3) 8 saat kredilik Amerikan Psychological Association (APA) Belgesi (REBT & CBT Esasları, Depresyon Tedavisi, Anksiyete Tedavisi = Toplam 9 Apa / kredisi) + 3 Apa kredisi HEDİYE Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi APA onaylı belge)

4) 3) 66 saat RDDT BDT süpervizyon almıştır.

Bilimsel İçeriği Paylaşmak Toplumumuz Geliştirecektir