Online Terapi nedir?

Online Terapi nedir? sorusuna bilimsel araştırmalar nasıl ceva veriyor?

Online Terapi bana uygun mu? testi

 

Son yıllarda tüm dünyada internet kullanıcı sayısı önemli ölçüde artmıştır ve bununla beraber internet aracılığıyla gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık hizmetlerinin sayısı da artmaktadır (Collie, Mitchell, ve Murphy, 2000).

Online Psikolojik Danışma; günümüzün yoğun iş temposundan dolayı psikolojik yardım almak için zaman bulamayanlar, yaşanan ani değişimler karşısında çaresiz kalıp hemen bir uzmanla görüşmek isteyenler, yaşadığı yerde psikolog bulamayanlar, yüzyüze terapiyi tercih etmeyenler ve yurtdışında yaşayıp dil sorunu nedeniyle terapiye katılamayan kişiler için geliştirilmiş bir yöntemidir.

Online Terapi nedir?
Online Terapi nedir?

[origincode_videogallery id=”3″]

 

Ülkemizde Online Terapi

Ülkemizdeki uygulamalarda ise “online terapi” kavramının ön plana çıktığı ve bu uygulamayı yapanların genellikle psikologlar ve az sayıda psikiyatristler olduğu görülmektedir. Uygulamanın etik kurallarının belirlenmesi için yönetmelik bazında ilk ciddi çalışma Türk Psikologlar Derneği tarafından yapılmıştır (Türk Psikologlar Derneği, 2004).

Online terapi mekansal farklılık dışında yüz yüze terapi ile yöntemsel açıdan bir farklılık göstermemektedir. Yüz yüze terapilerde uygulanan bilişsel davranışçı terapi, varoluşçu terapi, destekleyici psikoterapi gibi ekollar online terapi ile de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Online Terapinin Avantajları

Şehir dışında ya da yurt dışında yaşayan kişiler yaşadıkları bölgede çalışmak istedikleri alanda uzmanlaşmış olan ya da ana dilde terapi hizmeti veren psikolog bulmakta zorlanabilmektedirler.

Psikoterapi desteği alınmak istenen terapist bazen kişinin yaşadığı bölgede olmayabilir. Destek alınmak istenen uzmanın fiziksel olarak ulaşılamayacak durumda olması sebebiyle destek almamak ya da tercih edilmeyen bir uzmandan destek almak yerine kişinin online destek veren bir uzmandan yardım alabilmesi online psikoterapi yoluyla mümkün olabilmektedir.

Kronik hastalık ya da fiziksel engellilik gibi durumlarda da online psikologlar başvurulacak tek seçenek olabilmektedir. Kişi evden çıkamayacak durumda ya da çıkmayı tercih etmediği bir durumda olabilir.

Fiziksel ulaşım kısıtlılıklarından dolayı evden psikolojik destek alınması terapi sürecini mümkün kılabilmektedir.


ONLİNE TERAPİ HİZMETİMİZ İÇİN BİZİ ARAYINIZ

WhatsApp & Tel: 0546 567 3420

https://rasyonelpsikoloji.com/online-psikolojik-destek-danismanlik/

 

Bilimsel İçeriği Paylaşmak Toplumumuz Geliştirecektir