Akılcı Olmayan İnançlar

Akılcı Olmayan İnançlar

Yazar: Doç. Dr. Murat Artıran

Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi’de ‘B’yi oluşturan yani düşünce sistemimizde psikolojimizi belirleyen en yakınsal ! bilişsel süreçler ‘irrasyonel inanışlar’ olarak tanımlanır. Bunlar psikolojik rahatsızlıkların en önemli sebeplerindedir. Akılcı Olmayan İnançlar :

 1. Aşırı Talepkarlık
 2. Felaketleştirmek/Berbatlaştırmak
 3. Rahatsız Olmaya Katlanamamak
 4. Kendini veya diğerlerini veya hayatı Değersizleştirmek (Global derecelendirme)

İşte bu irasyonel inanışlardan bazıları

 • Mutlaka herşeyi mükemmel yapmak zorundayım. (Aşırı talepkarlık)

 • İnsanlar bana saygısızca davranırlarsa, bu onların gerçekten de işe yaramaz, olduğunun göstergesidir. (Global derecelendirme/Diğerini değersizleştirme)

 • Etrafımda olan önemli insanlar beni sevmiyorlarsa bu onların değersiz olduklarını gösteren bir şeydir. (Global derecelendirme/Diğerini değersizleştirme)

 • Üzerinde uğraşı verdiğim önemli bir işi yetersiz yaptığımı düşünen insanların gözümde değeri hiç yoktur. (Global derecelendirme/Diğerini değersizleştirme)

 • Eğer değer verdiğim insanlar beni sevmiyorlarsa, bu çok felakettir. (Felaketleştirme/Korkunçlaştırma/Berbatlaştırma)

 • Rahatım kaçmış, gergin/tedirgin ve sinirlenmiş olmak katlanılmaz duygular ve ben bu tür hisler içinde olmaya katlanamıyorum. (Düşük Toleranslılık ya da rahatsız olmaya katlanamama)

 • Eğer etrafımdaki önemli kişiler tarafından beğenilmezsem bu durum benim değersiz biri olduğumu gösterir. (Global derecelendirme/Kendini değersizleştirme)

 • Çevremdeki önemli insanlar tarafından sevilmemek korkunç bir durum. (Felaketleştirme/Korkunçlaştırma/Berbatlaştırma)

 • Kendimi gergin, sinirli ya da rahatım kaçmış olarak hissettiğimde, bu durumlar benim ne kadar da işe yaramaz değersiz bir insan olduğumu gösterir.  (Global derecelendirme/Kendini değersizleştirme)(Global derecelendirme/Kendini değersizleştirme)

Hakkımızda

Rasyonel Psikoloji Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Albert Ellis Enstitüsü’nün Türkiye İmtizyalı Ortağı’dır. 12 yıl boyunca çalışmalarını ABD’de sürdüren Doç. Dr. Murat Artıran’ın Türkiye döndükten sonra 2013 yılında kurulmuştur. Online terapi ve Beşiktaş ve Kartal’daki merkezlerinde yüz yüze psikoterapi hizmeti vermektedir. Mesleki eğitim olarak, RDDT BDT eğitimleri, psikolojik testler eğitimi, psikoloji & psikoterapi staj programları düzenlemektedir. RDDTBilişsel Davranışçı Terapi ve Kültürümüze Uyumlu Motivasyonel Bilişsel Duygucu Terapi alanlarında bilimsel çalışmalar ve TUBİTAK projeleri üretmektedir.

 

Paylaş