Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim

İlaç Tedavisi, Beyin ve Fizyolojik Danışmanlık

Psikiyatri servisimizin direktörü AMATEM Klinik eski Yöneticisi Prof. Dr. Duran Çakmak‘tır.

Psikiyatri Servisimiz’de danışanlarımıza çocuk, ergen ve yetişkinlere ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

www.hocayorumla.com;İlaç tedavisinde, ilaçların size uygun olanlarının ve dozajlarının ayarlanabilmesi, ilacın etkilerinin tekrar kontrol edilmesi, tedavinin takibi konularında uzman psikiyatristlerimiz danışan odaklı olarak maksimum yararı sağlamak adına hizmet vermektedir.

Süreç:

  • Gerekli olan değerlendirmeler ve testler yapılır
  • Eğer ilaç kullanma ihtiyacında olduğunuza karar verilirse size doğru ve uygun olan reçeteyi yazılır
  • İlaçların olası etkilerini takip etmek için ayda bir veya hocalarımızın belirlediği sıklıkta kontroller devam eder

Halihazırda ilaç kullanan danışanlar da bu hizmetimizden yararlanmak için başvurabilirler.

1. Psikiyatri nedir?

Psikiyatri tıp fakültelerinden doktor ünvanı ile mezun olan kişiler tarafından uygulanır. Ruh sağlığı rahatsızlıklarının (depresyon, panik bozukluk, obsesif kompülsif bozukluk ve diğer rahatsızlıklar) tedavisi için ilaç ve diğer uygulamaların (psikoterapi, psiko-eğitim, grup terapileri vs.) planlanlandığı bir süreçtir.

2. Psikiyatrik değerlendirme süreci ne kadar sürer?

Normalde 20 dakika ile 60 dakika arasında sürer. Ancak bazı vakalarda daha uzun sürebilir çünkü teşhis için gerekli olan testler, tahliller ve diğer geçmiş dönem raporlarına ihtiyaç duyulabilir.

3. Değerlendirme sonunda ne olacak?

İlaç kullanımı, psikoterapi, psikoeğitim gibi konularda destek alırsınız. Ardınan rutin kontroller devam eder. Bu kontroller genel olarak 20 dakikalık görüşmeler halindedir.

Duran Cakmak Rasyonel Psikoloji Besiktas Psikiyatri

Prof. Dr. Duran Çakmak

4. Ne kadar sıklıkta psikiyatristi göreceğim?

Genelde ayda bir ila 3 ayda bir şeklinde olur ancak hocalarımızın sizin için belirlediği sıklıkta olacaktır.

5. Reçetemin tarihi bittiğinde ücret ödeyecek miyim?

Hayır, reçetenizin devamlılığı ücretsiz olarak sağlanır.

6. Psikiyatri ile Klinik Psikoloji arasında fark nedir?

Klinik psikologlar ilaç tedavisi uygulamazlar, psikoterapi ve psikolojik danışmanlık ile tedavi yaparlar. Psikiyatristler ise genel olarak ilaç tedavisi ile tedavide uzmanlaşmışlardır. Merkezimizde bazı danışanlar için sadece psikoterapi ve psikolojik danışmanlık, bazı danışanlar için sadece psikiyatri hizmeti ve bazı danışanlar için ise psikiyatrist ve psikologlar koordineli olarak birlikte çalışmaktadır.

7. İlaç tedavisi ne zaman gereklidir?

psikiyatri-ilac-tedavisi-besiktasBazı rahatsızlıklarda eğer çok üst düzey engellenmeler, işlevsizlikler, hayatın kalitesinin düşmesine neden olan duygudurum bozuklukları var ise ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Bunun için en doğru kararı merkezimizdeki uzmanlarla görüşmenizden sonra alabilirsiniz. Eğer danışanlar ne psikoterapiden, ne de psikolojik danışmanlık süreçlerinden ‘dinleme ve anlama’ açılarından veya ‘terapilerden edindiği bilgileri uygulama ve hayata geçirme’ bakımlarından fayda görmüyorlarsa genelde ‘ilaç tedavisi desteği’ bir süreliğine alınmalıdır. Ancak danışan terapilerden fayda elde ediyorsa ilaç tedavisine gerek yoktur. Durumları diğer danışanlara göre daha güç ve sıkıntılı olan danışanlarda dahi ilaç kullanımı ömür boyu sürmesi istenen bir durum olmadığından kişinin ilaç ile birlikte psikoterapilere devam etmesi en doğru uygulama olacaktır.

Bu konudaki en iyi kararı merkezimizdeki klinik psikologlarımız ve psikiyatristlerimiz verecektir.

8. Moralim bozulduğunda ilaç kullanmalı mıyım?

Hayır. İlaç kullanımı ciddi bir konudur, mutlaka doğru hizmeti almanız ve doğru bir tedavi planı ile gidilmesi gerekir. Moral bozukluğu, hayat şartlarının zor olması gibi konular her zaman için ilaç tedavisine gerek olmayan konulardır.

9. Devlet hastanelerinden ücretsiz hizmet alabilir miyim?

Evet. Devlet hastanelerinden ücretsiz psikiyatrist hizmeti alabilirsiniz.

10. Merkezimizde SGK indirimi mevcut mudur?

Hayır. Merkezimizin SGK ile anlaşması yoktur.

11. Özel bir şirkette çalışıyorum, psikiyatri hizmetimi şirketimden karşılattırabilir miyim?

Evet. Kendiniz veya çocuklarınız için işvereniniz onay verdikten sonra hemen hemen tüm özel sigorta şirketleri psikiyatri hizmetinin masraflarını ödeyeceklerdir. Bu konuda işvereniniz ile irtibata geçmeli ve şartları öğrenmelisiniz. Halihazırda danışanlarımız arasında kendisi ve ailesi için psikolojik ihtiyaçları için gerekli olan masraflarını işverenlerinin sağladığı sigorta şirketlerinden alan birçok banka çalışanı ve şirket çalışanı vardır. Örneğin Garanti Bankası ve Halkbankası bu konuda çalışanlarına kolaylıklar sağlamaktadır. Bize başvurduğunuzda bu konudaki tüm evrak işleriniz için merkezimizde size yardımcı olunacaktır.

12. Ücretimiz.

Muayene zamanları ve ücretler için bizi arayınız.

Paylaş
  • 3
    Shares

Paylaş