Otizmde Aile Danışmanlığı

Otizmli bir çocuğa sahip olmanın aile üzerindeki etkileri

Anne babalar yeni bir bebeğin doğumunun hayatlarını tamamen değiştireceğini bilmekte kendilerini bu değişikliklere göre hazırlamaktadırlar. Ancak çocuğun otizm ya da yaygın gelişimsel bozukluğu tanısı alması ile hiç hazırlıklı olmadıkları bir durumla karşı karşıya kalırlar. Normal gelişen çocukla iletişim kurmak için kullandıkları yöntemlerin işlemediğini görür, iletişim güçlükleri olan otizmli çocuğun öfke nöbetleri ve diğer problem davranışları karşısında çaresiz kalabilirler. Otizmin diğer engel gruplarından önemli bir farkı, bu tanıyı alan çocukların fiziksel özelliklerinde ve dış görünüşlerinde bir fark olmamasıdır. Bu nedenle bazı anne babalar otizmli çocuklarının davranışları nedeniyle çevreleri tarafından eleştirilir, çocukların davranışları onların “yetersiz anne baba olma becerilerine” bağlanabilir. Örneğin bir lokantaya ya da bir yemek davetine gidildiğinde çocuğun diğerlerinin tabağından yemek alması ya da alışveriş merkezinde sürekli zıplaması ve koşması anne babayı utandırmaktadır. Anne babalar bu nedenlerle birçok sosyal etkinliğe katılmaktan kaçınmakta, sosyal ortamlara çocukları ile girmek istememekte, bu durum kendilerini yalnız hissetmelerine yol açabilmektedir.

Aileler çocukların isteklerini anlayamadıkları zaman kendilerini engellenmiş hissetmekte, çocuğun gereksinimlerinin karşılanamaması ise saldırgan davranışlara ya da başka problem davranışlara yol açabilmektedir. Bu davranışlar hem anne baba hem de ailenin diğer bireylerinin endişelenmesi ve kaygı duymasına neden olmakta, aynı zamanda çocuğun öğrenmesini ve işlevlerini engellediği için anne babaların endişeleri daha da artmaktadır.

Anne babaları en çok endişelendiren konu ileride, kendileri öldüğü zaman çocuklarına ne olacağıdır. Çocuklarına en iyi bakan kişilerin kendileri olduğunu bilmekte, kendilerinden sonra çocuklarına kimin / kimlerin ve nasıl bakacağı konusunda endişelenmektedirler. Birçok anne baba kendilerinden sonra çocuklarına kimsenin bakamayacağını düşünmektedirler. Anne babaları kaygılandıran bir diğer konu ise maddi güçlüklerdir. Otizmli çocuğa tanı konması, değerlendirilmesi, bireysel eğitimi ve gereksinimi olan konuşma terapisi, uğraşı terapisi ya da fizik tedavi gibi hizmetlerin sağlanması aileye çok ciddi maddi yük getirmektedir. Eğitimin genellikle bireysel olarak yürütülmesi, evde sürekli bakıcı ya da eğitimciye gereksinim duyulması gibi koşullar nedeniyle birçok ailede eşlerden birisi (genellikle anneler) çalışmaktan vaz geçip çocuğun bakımını ve diğer işleri üstlenmekte, böylece aileinin giderlerinden tasarfuf edilmeye çalışılmaktadır.

Otizmde aile danışmanlığı, ailelerin yaşamını kolaylaştıracak, topluma katılımlarını sağlayabilecek ve otizmle baş edebilmelerine yardımcı olabilecek teknikler öğretilir. Otizmli çocukların her birinin özelliklerinin birbirinden farklı olduğu düşünüldüğünde, her ailenin ya da aile bireyinin otizmden farklı şekilde etkilenebileceğini biliyoruz. Bu nedenle önerilen çözümlerin tüm ailelerin sorunlarını çözemeyeceğinin farkındayız ancak ailelere günlük yaşamda karşılaşacakları bazı sorunlarını çözmeye yarayacak ipuçları verebileceğini düşünüyoruz.

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Related Articles

Lansmana Davet
admin1 @ 2019-07-12 15:14:19
İlk 5 kişi' ye Promosyon Eğitim
admin1 @ 2019-07-12 15:00:20
6 Ay veya 3 Aylık Staj Programı
admin1 @ 2019-06-26 15:59:40

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy