Evlilik Psikolojisi

Giriş

Evlilik, bir evi paylaşmak, ilişki yaşamak karşılıklı özveri gerektirir. Kişilerin birbirlerine saygı göstermesi, onun düşünce ve duygularını anlaması olmazsa olmazdır. Ancak  insanların kişilik özellikleri, yetiştirilme tarzları ve yerleşmiş inançları ilişkiyi zedeleyebiliyor.

Bu durumda çifler arasında huzursuzluğa gerginliğe, kırgınlığa ve öfke duyulmasına yol açmaktadır. Elbette çiftler arası çatışma da yaşanacaktır. Ama önemli o an çözüm yollarını bulmaktır.

İlişkilerde insanlar birbirlerinden değişmelerini isterler ancak bireyleri değiştirmek zordur. Başta herşeyi ile kabul ettiğiniz bir kişiyi değiştirme çabası ilişkiyi zedeler. Bu taleplere karşı uzlaşma yollarını arayarak ve zaman zaman taviz vererek orta yolu bulmanız gerekmektedir. ancak bunun da en sağlıklı yolu eşiniz ile iletişimde olmanızdır. Sabretmek, kabullenmek ve uyumlu davranmak da uzun vadede değişimi sağlayabilir.

Ancak ilişkide alma ve verme dengesi iyi kurulması gerekmektedir. Her şey uyum içinde ve eşit olmalıdır. Aksi halde taraflardan birinin hep veren olması adil olmayacaktır. Bu nedenle karşılıklı özveri,ortak yolu bulmak ve eşitlik her zaman dengenin korunmasını sağlar. Çiftin birbirlerine beklentilerini net bir şekilde fakat karşı tarafı suçlamadan ve kırmadan ifade etmesi çok önemlidir.

Çiftler birbilerini korumayı ve birbirlerinin iyiliğini düşünmeyi isterler. Bunu yaparkende karşıdakini kısıtlamak ilişkiye zarar verebilir. Bunu karşımızdakine güvenerek, onun da düşünceleri ve aklı olduğunun farkına vararak aşabiliriz. Bir ebevyn rolüne girmeden bunu yapmak çatışmaları ve kırgınlıkları azaltır. Ayrıca çiftler birbiriyle ne kadar iyi arkadaş olabilirse, aradaki olumlu bakış açısı ve bağ o kadar güçlenir.

İlişkilerde devamlı küsmek, duyguların net ifade etmemek ve imalar yapmak ve birbirinin özel alanlarına saygı göstermemek, inat yapmak, fiziksel, psikolojik veya duygusal şiddet uygulamak ve her tartışmada ayrılık ima etmek ilişkiyi çıkmaza sokar. ‘Sen şöylesin, sen böylesin’ gibi  etiketlemeler, aşırı eleştırmeler, kıyaslamalar ve aşağılamalar ilişkiye zarar verir. Partnerinize duygularınızı anlatmadan, anlayışsızlıkla itham etmeyin. Yapmanız gereken, partnerinize hissettiklerinizi anlatmaktır.

Birlikte baş başa kaliteli zaman geçirmek, eğlenebilmek, zor zamanlarda destek olabilmek ve ‘biz’ olarak hissetmek ilişkiyi çok güçlendirir. Ayrıca; birlikte geçirilen zamandan keyif alınması, çiftlerin birbirine yeteri kadar kaliteli zaman ayrılması ve sevginin iyi ifade edilmesi önemlidir.Güvenli ortamın devamı karşılıklı özveri ile mümkün olur. Ayrıca ilişkiyi çocuk olduktan sonrada ayakta tutmak önemlidir. Anne-baba rolünden çıkıp birlikte kadın-erkek olarak zaman geçirmesi ilişkiyi güçlendirir.

Uzman Klinik Psikolog

Rüya Dilara Yıldırım

Related Articles

Lansmana Davet
admin1 @ 2019-07-12 15:14:19
İlk 5 kişi' ye Promosyon Eğitim
admin1 @ 2019-07-12 15:00:20
6 Ay veya 3 Aylık Staj Programı
admin1 @ 2019-06-26 15:59:40

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy