Çocuklarla Psikoterapide Gözlem ve Görüşme Teknikleri

Yazar: Dr. Murat Artıran

Çocuklarla Psikoterapide Görüşme nedir, temel seçenekler nelerdir?

Çocuklardaki gelişimsel düzeylerinin, duygudurumlarının, bilişsel yapılarının, davranışlarının, sosyal ve okul durumlarının, günlük hayatta bulunanların, ilgi duyduklarının, (varsa) anormalliklerinin, (varsa) sorunlarının, aile iletişiminin, başlangıç ​​başa çıkma kabiliyetlerinin ve kuruluşunun, seviye düzeyinin ve düzeyini, diğer özel amaçlarda kullanılır.

Bilgi toplama, öğrenme kendi kişisel perspektiflerini görmek ve güvenini kazanmak için çocuklarda görüşme becerisi çok fotoğrafı (La Greca, 1990. s.4)

Bireyi tanımak için, görüşme tekniğini kullanarak kullanımı bilen, zaman, yeri belli olan, bir plan dahilinde kurulması sürecidir.Gördü tekniği tekniği ile çocuk ve çevresi hakkında detaylı bilgi elde edilebilir.

Görüşmeler, üretici reyting işleminde kullanılan en yaygın metodtur (Busse & Beaver, 2000).

Amerikan Psikolojik Birliği (APA) araştırması araştırması klinik görüşmelerin diğer otelleri araştırması (Wakins, 1995).

Görüşmelerdeki çeşitli detay farklılıkları:

Psikoterapi görüşmeleri de bu yüzden orada olmadıkça bunlara ek olarak psikoterapi görüşmeleri bazen duyguların dışa vurumunu, duyguları ve düşüncelerini ve nedenlerini ve değişimini orada bulabilecekleri diyaloglar içinde desteklenebileceğini normal görüşmelerden ayrılır. Ayrıca psikoterapide tedavinin altın kuralı olduğu danışanın yerine koyabilmek onun gibi hissedebilmektir (empati).

Psikiyatristler bazen ilk seansta tanı koymak için görüşme yaklaşmasından önce belirli sorular sorarlar, bu tarz bir görüşmede de psikoterapik görüşmeden ayrılır.

Bilimsel araştırma amaçı yapılan görüşmelerde psikologlar konuşmanın araştırmasının konusuna göre kesin sınırlarla belli bir konu burada sürmekte olan çok önemlisi.

Mahkeme amaçlı görüşmelerde, belli bir bilginin edinilmesi amaçlanan spesifik sorulara odaklanılabilir. Kapalı uçlu sorular (evet-hayır) diğer görüşmelerden çok daha fazlaca.

Görüşme tekniklerinin olumsuz yönleri ve / veya verimsiz kaldığı zamanlar: Dikkat dağınıklığı, okuldaki arkadaşlarınızdaki problemler veya agresif davranışlar problemi varsa, çocuklarla görüşme yapabilirsiniz. Ailenin anlatmak istemediği şeyler olabilir.

Önemli değil: Bu yazının tüm hakları Dr. Murat Artıran’a aittir. Yazının tamamı başka bir kaynakta (ödev, site, makale, kitap vb.) KULLANILAMAZ.

Related Articles

Özel Ögrenme Güçlüğü
admin1 @ 2019-08-08 17:12:25
Otizmi Anlamak
admin1 @ 2019-08-08 14:15:26
Ergenler ve Bilişsel Yaklaşım
admin1 @ 2019-01-18 23:13:50
Kendinizi nasıl mutlu edersiniz
admin1 @ 2019-01-18 23:11:21

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Share the joy