Bilişsel davranışçı terapilerde ev ödevleri

Ev Ödevleri

Yazan: Dr. Murat Artıran

Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi, bir bilişsel öğrenme değişim modelini izler. Bilişsel davranışçı terapi seanslarında, konuşulanların, öğrenilenlerin etkilerinin anlamlı veya devamlı olması için danışanların uygulama yapmaları gerekir. Bu nedenle ev ödevleri BDT ve RDDT (ADDT) psikoterapilerinde çok önemli ve hatta vazgeçilmez bir yapıdır. B

Bilişsel değişimleri tecrübe etmek, denemek ve pekiştirmek için seanslar arasındaki birlikteliği de pekiştirir. Danışanlar sadece sözde değil, gerçek hayatta da bu değişimleri davranışlara dönüştürür ise yeni sağlıklı bilişsel şemalara kavuşabilirler.

Ev ödevi ile birlikte ve ev ödevi olmadan karşılaştıran kontrollü çalışmaların meta analitik incelemesinde elde ettikleri sonuçlar, ev ödevlerinin terapi sonuçlarını pekiştirdiği sonucunu desteklemiştir (Morgan ve Jorm, 2008). Ev ödevi içeren terapi, ev ödevi içermeyen terapiden daha etkilidir.

Bilişsel davranışsal terapilerde ve Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi’de buna uygun olarak, ev ödevi doğası gereği duygusal, bilişsel, davranışsal olabilmektedir.

Örnek olarak bilişsel davranışçı terapistin danışanı ile yaptığı her görüşmede sorduğu soru şudur: “Bu seans sırasında konuştuklarımızı uygulamak için bu hafta ne yapabiliriz?” Ancak ev ödevi oluştururken psikoterapistin danışanını da iyi tanıması gerekir. Neyi, ne kadar, nasıl, ne uzunlukta yapabileceğini iyi değerlendirmesi önemlidir. Bu konuda danışanın da yardımcı olması ve yapabileceklerini paylaşması yardımcı olur.

Bilişsel davranışçı terapilerde ev ödevlerinde zorlanılması halinde, daha kolay veya daha uygun başka ödevler hazırlanmalıdır. Yani BDT ve Rasyonel Terapi’de ödev kaçınılmazıdır ! Değişim sadece seans içinde kalmamalı seans dışında da ispatlanmalıdır.

23.03.2018 İstanbul

Related Articles

Lansmana Davet
admin1 @ 2019-07-12 15:14:19
İlk 5 kişi' ye Promosyon Eğitim
admin1 @ 2019-07-12 15:00:20
6 Ay veya 3 Aylık Staj Programı
admin1 @ 2019-06-26 15:59:40

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Share the joy